Slekt i Danmark?
Slekt og Datas søsterforening i Danmark, Danske Slægtsforskere, opplyser at den danske databasen MEDIESTREAM, som inneholder skannede danske aviser (se artikkel i Østfoldnytt 2-2019 om bruk av skannede aviser i slektsgransking), er kommet med et utvidet tilbud siden folkebibliotekene i Danmark er stengte pga. koronakrisen.
Normalt er det 100 års sperrefrist på det som er tilgjengelig online på Mediestream, mens flere eierløse aviser fra 1900-tallet er tilgjengelige ved personlig oppmøte på bibliotekene.
Mediestream kommer nå med et tidsbegrenset tilbud om å få tilgang til disse avisene fra deres nettside. Les mer på nettsiden til Det Kongelige Biblioteket https://www.kb.dk/nyheder/fri-online-adgang-til-seks-millioner-avissider og søk i databasen på http://www2.statsbiblioteket.dk/mediestream/avis . Tilbudet gjelder foreløpig frem til 27. juni, om tilbudet blir utvidet er avhengig av hvor lenge folkebibliotekene i Danmark må holde stengt, så benytt anledningen mens du kan.