Matrikkel og landskyld

TINGLYSNING, LANDSKYLD, VERDISETTING

Av Tore Erland

Mandag 9. februar hadde vi besøk av Jonny Lyngstad fra landsstyret i Slekt og Data. Han hadde tidligere vært både kultursjef og bibliotekar i Eide kommune og har skrevet 7 bind av Eide-bøkene på 4000 sider. Det kom cirka 60 stykk for å høre på han.

Foredraget besto hovedsakelig av tinglysningsprotokollene og hvor de finnes. Hva kan man finne ut om eiendommer, og hva kan man finne i pantebøkene og hvor disse finnes.

Hvilke informasjon man kun hente fra Landskyld, Branntakster, Matrikkel, Skattematrikkelen, der den eldste fra 1647 var maskinskrevet for Rogaland, Fantefondet, Lensrekneskap, Stiftantstuerekneskap, Pantebøker, Skifteprotokoller, Justisprotokoller og Utskiftingsprotokoller. Mange av disse kildene var helt tilbake fra 1550-1600. Her kunne man finne mye informasjon om gårdene.

I auksjonsprotokollene, branntakstene og diverse folketellinger kunne man også finne informasjon om bygningene på gårdene og hva man hadde av innbo. Hvilke dyr man hadde og hva man dyrket. Om man hadde skog selv og om dette kunne brukes til bygninger og vedlikehold av dem, eller bare som ved.

I forbindelser med jordskifte eller utskiftning av en gård ble det ofte laget kart over gården eller utmark. Her var det også informasjon om skyldsetning av jord. Ved utskiftning av landbrukseiendommer var det meningen at hvert bruk fikk jorden mest mulig samlet og kunne bli en bra driftsenhet. Mesteparten av disse kildene kan man hente på Digitalarkivet.

Det var et ganske bra foredrag, som varte i cirka 4 timer med en liten pause midt på der man fikk snitter/smørbrød. De 4 timene gikk ganske fort og etterpå fikk vi en bonushistorie, som inneholdt både slektsforskning og DNA. Dette gjorde at møte først var ferdig en halvtime på overtid cirka 21:30.

Tror det er første gang vi har hatt et så interessant og fengende foredrag. Vi var til og med innom Avaldsnes og Skåre noen ganger i foredraget. Ja, vi var også innom ABBA. Det må vel være lov å si at de som ikke var der kan angre nå. For dette var helt topp.

Men fortvil ikke. Hele foredraget kan lastes ned som PDF-fil med linker på nettsiden vår.

 

Ny matrikkel

Ny matrikkel

 

Avaldsnes herred

Avaldsnes herred

 

Utskiftning av jord på garden

Utskiftning av jord på garden

 

Teigblanding

Teigblanding

 

 

 

 

 

 

 

Ennå ikke medlem

i Norges største organisasjon for slektsforskere?

Se alle medlemsfordeler

Annonse:

banner ad