Flott junitur til Helligvær

Slekt og Data Nordlands vårtur 2026 gikk til Helligvær 6. juni. 30 påmeldte personer var med på turen.

Helligvær 6.juni 2026 - foto Magne Mæle

Turen gikk med hurtigbåt via Bliksvær og Givær til den mest befolkede øya i Helligvær: Sørvær. Her, på Helsehuset, fikk vi et interessant foredrag av Anne Helset om Anna, jenta som ble etterlatt i Helligvær i 1878 på grunn av et beinbrudd, hennes familie av jøglere/sirkusartister og hva som skjedde senere i livet basert på skriftlige kilder.

Foredrag om hjneta forlatt på Helligvær

Anna Helset holder foredrag

Foredrag om jenta forlatt på Helligvær

Anna Helset og publikum

Hele foredraget kan du lese her: Anna, Anna; langt mot nord og langt til havs! (filen er ikke tilgjengelig enda, men legges ut så snart den er kar)

Etterpå ble det en historisk øyvandring med Nelly Eide og Karsten Arntsen som guider.

Junitur til Helligvær

Guidene Nelly Eide og Karsten Arntsen

Øyvandring Helligvær

Etter turen ble det servert fiskesuppe, og etter hvert kaffe og kaker.

Dette ble enn flott og spennende utflukt og veldig kunnskapsrike guider og foredragsholder! Alle bildene er tatt av Magne Mæle.

Helligvær

 

Les mer om

Ennå ikke medlem

i Norges største organisasjon for slektsforskere?

Se alle medlemsfordeler

Les mer om