Brekke (Breche) i Tysvær
Gården Brekke i Tysvær, Rogaland
I Tysvær bind 1, side 151 og 152, som omhandler gården Brekke, er det sannsynligvis flere feil og forfatteren har nok delvis innsett det da han skriver at han ikke helt forstår familietilhøva i 2 av punktene/avsnittene.
Denne artikkelen erstatter ikke det som står i Tysvær bind 1. Men kan brukes som en oppgradering, tillegg, rettelse og korrigering av det som står på side 151 og 152. I denne artikkelen kan man også finne ekstra informasjon om personene og som ikke var kjent da boken ble laget. Numrene på avsnittene i artikkelen er samordnet med punktene i Tysvær bind 1, side 151 og 152.
Kan ikke garantere at alt er riktig da mye av denne informasjonen er funnet i andre bygdebøker og slektsbøker. Kildeinformasjonen er lagt til inni avsnittene. Kan også være skrivefeil i teksten og beklager dette på forhånd.
Se slektstre helt nede basert på informasjonen i Tysvær bind 1 og denne artikkelen.
Tore B. L. Erland
(5c)
Lars Sivertson (Sjurson) er kanskje den samme som Lars Brekke. Se Tysvær bind 1, side 151 og punkt 7. Se også punkt (7). Men det er nok mer sannsynlig at han er den samme som Lars Sjurson, som ble født 1666 og som bosatte seg på Risanger i Skjold.
Se Skjold bind 1, side 575 og punkt 12. Han kom dit omkring 1706 og trolig fra Brekke i Tysvær. Det er en mulighet for at Lars Brekke og Lars Sjurson kan være den samme personen, da han først kom til Risanger omkring 1706. Men sannsynligheten for det er nok liten da Lars Brekke er nevnt i skattelistene på Brekke i 1736-1740. Sjeleregisteret for Skjold i 1758 nevner både en Lars på Brekke og en Lars på Risanger. Så dette var nok to forskjellige personer.
Lars Sivertson (Sjurson), som var sønn av Sivert (Sjur) Olson, ble nok sannsynligvis oppkalt etter sin morfar og hadde nok også arvet navnet etter en eldre avdød bror, da det var normalt at de to eldste sønnene arvet besteforeldrene sine navn. Av fødeåret så ser man i Tysvær bind 1, side 151 og punkt 5, at Lars hadde minst 2 eldre brødre da han selv var født i 1666 hvis det da er den samme Lars som bodde på Risanger i Skjold. Se også punkt (9).
Skifte fra mai 1735. Hentet fra Arkivverket via Digitalarkivet.
(6a)
Det er nok sannsynligvis feil at Brite var født i 1707. I et skifte fra 1735 etter hennes far Ole Gunderson (Gunnarson) står det at barnet Brite (Berte) Olsdatter da var 12 år. Det betyr at hun var født omkring 1723. Se skifte "SAST, Ryfylke tingrett, IV/IVD/L0005: Skifteprotokoll Karmsund og Hesby, 1724-1736, s.435b-436b". Hennes bror Gunder (Gunnar) var ifølge skifte 16 år da og dermed født omkring 1719. Ole hadde nok bare disse to barna da ikke nevnes flere barn i skifte og på grunn av deres lave alder så fikk de hver sin formynder. I skifte står det følgende: "Berte efter moderens forlangende og broderens tilstaaelse bliver giort brodergild." Dette betydde at de to søsknene var blitt enig om å dele arven likt etter morens ønske og det var nok Kari Tollefsdatter, som ble nevnt som hustru i skifte.
Hvis man går ut fra det som står i Tysvær bind 1, side 151 og punkt 6a, så ville Brite ha vært cirka 28 år i 1735, hvis hun hadde vært født i 1701, og dermed ikke hatt behov for formynder. Forfatteren hadde nok ikke funnet informasjon om når Gunder ble født. Kun at han var nevnt i 1735 og det var nok i forbindelse med skifte, som forfatteren beskriver i Tysvær bind 1, side 151 og punkt 6. Der står det blant annet at Gunder og Brite var barn og at det derfor ble utnevnt en formynder til hver av barna. Kanskje her burde forfatteren ha sett at Brite sitt fødeår ikke kunne stemme med den informasjonen som sto i skifte.
Kari Tollefsdatter (Tollaksdatter) var nok sannsynligvis moren til de to barna da det står følgende i skifte fra 1735: " hans effterlatte encke Kari Tollefs datter paa den eene og deris sammenaflede børn Gunder Olson og Berte Ols datter paa den andre side." Kari var født omkring 1687 ifølge sjeleregisteret for Skjold i 1758 og drev nok gården videre som enke etter at Ole døde. Hun betalte skatt i 1734 og det betydde at Ole kanskje var død allerede da. Han ble nevnt i 1723 da han betalte skatt.
Ole, som ble født 1664 og som kanskje kom fra Lundervoll, hadde tidligere vært gift med Brite Larsdatter fra Brekke og som kanskje var enken etter Sivert (Sjur) Olson på Brekke. Se Tysvær bind 1, side 151 og punkt 5. Se også punkt (5c). Ole overtok nok gården da han giftet seg med den eldre Brite, som var nevnt på Brekke i 1711. De ble nok gift omkring 1698 da Ole ble stevnet dette året for "fornygiftingstoll" og samme året "bygsla" gården. Hvis Brite var den samme som tidligere hadde vært gift med Sivert, så var hun blant annet mor til barna Ole, født 1659, og Knut, født 1662. Se Tysvær bind 1, side 151 og punkt 5. Hvis man går ut fra at Brite var cirka 18 år da hun fikk Ole så ble hun født omkring 1641 og dermed cirka 64 år da Brite Olsdatter ble født i 1707 ifølge Tysvær bind 1, side 151 og punkt 6a. Men da det mest korrekte fødeåret til Brita Larsdatter var omkring 1723 så ville Brite Olsdatter ha vært cirka 82 år. Så hun var nok uansett for gammel til å være moren.
Som nevnt så var det nok Kari som var moren til de to barna og datteren Brite var nok oppkalt etter Ole sin første hustru. Det var vanlig tradisjon at det første barnet i neste ekteskap ble oppkalt etter den avdøde når det var av samme kjønn. Sønnen Gunder var oppkalt etter sin farfar. Dette var også vanlig tradisjon der de to første sønnene ble oppkalt etter farfar/morfar og det samme med de to første døtrene, som da ble oppkalt etter farmor/mormor. Men det første barnet i neste ekteskap ble normalt oppkalt etter den avdøde.
Brite er nok den samme som Britha, som nevnes på Brekke i sjeleregisteret for Skjold i 1758 og var da 35 år. Det betyr at hun var født omkring 1723 og var cirka 12 år i 1735 da det var skifte etter Ole Gunderson. Dette stemmer med informasjonen i skifte og er da med på å bekrefte at fødselsåret er 1723 og ikke 1707 som det står i Tysvær bind 1, side 151 og punkt 6a. Da hun var cirka 12 år i 1735 så stemmer det med at hun da var barn og måtte ha formynder etter loven og det samme gjaldt hennes bror Gunder. Den første hustruen til Ole ville ha vært cirka 80 år i 1723 og dermed for gammel til å være moren til Brita. Kari, den andre hustruen til Ole, var cirka 36 år i 1723.
I Tysvær bind 1, side 151 og punkt 8, ser man at datteren Brite giftet seg med neste bruker av Brekke og at navnet var Bjørn Bjørnson fra Eikeland i Vikedal og født i 1722. I sjeleregisteret for Skjold i 1758 er Bjørn nevnt på Brekke og er da 36 år. Det stemmer med fødeåret. Han er oppført sammen med Britha, som er 35 år, og deres 4 barn. Så dette er nok den samme Brite og at det oppgitte fødeåret i Tysvær bind 1, side 151 og punkt 6a, er feil. Se mer om familien under her på punkt (8).
(7)
Lars Brekke, som er nevnt i skattelistene i 1736-1740, var kanskje en av sønnene til
Sivert Olson på Brekke og til Brite Larsdatter, som senere ble gift med Ole Gunderson. Se punkt (6a) og i Tysvær bind 1, side 151 og punkt 5 og 6. Lars, som nok var oppkalt etter sin morfar, bodde kanskje i et eget hus (stue) på gården. Hans bror Ole, som var oppkalt etter sin farfar, var født 1659 og broren Knut var født i 1662. Dermed var nok Lars født omkring 1660/61. Men kan hende at denne Lars døde som ung og at det var et senere barn som arvet navnet. Lars flyttet senere til Risanger i Skjold og var nevnt der i 1711.
Dette bekreftes noenlunde av Skjold bind 1, side 575 og punkt 11. Her står det at Lars Sjurson, som ble født 1666, trolig kom fra Brekke i Tysvær. Her ser man at faren hete Sjur og kanskje er dette det samme som Sivert. Lars kom til Risanger omkring 1706 og bosatte seg der. Han hadde der blant annet datteren Brita, som er nevnt 1711. Hun var kanskje oppkalt etter sin farmor Brite på Brekke. Sønnen Claus, som nevnes i Tysvær bind 1, side 151 og punkt 7, er ikke nevnt som barn under Lars på Risanger.
Lars var sist nevnt på Risanger i 1745. Men kan dette være den samme Lars Brekke som er nevnt i skattelistene i 1736-1740? Normalt ville man jo ha brukt gårdsnavnet der man bodde og da Lars bodde på Risanger i 1736-1740 så ville jo navnet ha vært Lars Risanger hvis det hadde vært den samme.
Et annet alternativ kan være at Lars Brekke er den samme Lars, som står oppført i Sukka-ætta, side 99 og punkt 567 (191) 7. Her nevnes det en Lars Bjørnson Brekke, Karmsund, født cirka 1708 på Eikeland i Vikedal og som det var skifte etter i 1780 og her nevnes også barna Gunder og Sofie. Heimar og folk i Vikedal 2 på side 985 nevner også en Lars Bjørnson fra Eikeland i Vikedal og at han bodde på Brekke i Tysvær som innerst, som betydde at man leide, i 1758 og 1762. Kanskje han leide et hus, folgehus eller en stue på gården og jobbet der? Lars var også nevnt på Brekke både i 1768 og 1771.
I sjeleregisteret for Skjold i 1758 står det at Lars på Brekke da var 50 år og dermed født omkring 1708. Så dette kan ha vært den samme personen som kom fra Eikeland i Vikedal. Kanskje flyttet han hit til Brekke i 1735/36 da han var nevnt i skattelistene fra 1736. Sammen med Lars i sjeleregisteret nevnes også Kari, som da var 71 år gammel. Dette er nok sannsynligvis Kari Tollefsdatter. Se punkt (6a). Kanskje hadde Lars giftet seg med den 21 år eldre Kari, som var enke i 1735 og som hadde overtatt gården på Brekke etter sin avdøde mann Ole Gunderson. Hun betalte også skatt i 1734 og i 1736 betalte Lars skatt på Brekke. Det var ikke uvanlig at yngre menn giftet seg med eldre enker som eide gård.
Brite (Britha), som sannsynligvis var datteren til Kari, ble den neste eieren av gården og det skjedde nok før 1751 da hun fikk sitt første barn. Se Tysvær bind 1, side 151 og punkt 8. Se også punkt (6a) og punkt (8). Dette stemmer med at Lars Brekke ble nevnt som innerst på Brekke i 1758 og sist nevnt der i 1771. Kanskje bodde han og Kari da i eget folgehus på gården eller i en stue/rom i huset etter at Brite overtok gården. Det var kanskje et skifte etter Lars i 1780 og Kari døde nok før dette da hun ikke er nevnt i dette skifte.
Ifølge Tysvær bind 1, side 151 og punkt 7 så nevnes det at Lars kan ha hatt sønnen Claus og ifølge Sukka-ætta, side 99 og punkt 567 (191) 7, så nevnes barnet Gunder i skifte etter Lars i 1780 og at Gunder var myndig da. Se sukka-ætta, side 170 og punkt 1206 (567) 8. Men det nevnes ikke alder eller fødeår. Kan Claus og Gunder ha vært den samme personen? I Tysvær bind 1 står det at Claus Larsson måtte betale en bot på 10 riksdaler i 1750 etter et slagsmål og han var nok myndig da. Dermed var han nok født cirka 1736 eller tidligere. Så det er mulig at Kari kan være moren selv om hun var 49 år i 1736 og kanskje var hun også moren til Sofie, som også nevnes i skifte fra 1780. Se Sukka-ætta, side 99 og punkt 567 (191) 7, og side 170 og punkt 1207 (567) 8. Men her står det at Sofie var 17 år i 1780 og da ville hun ha vært født omkring 1763. Da var Kari cirka 76 år og dermed meget tvilsomt at hun kan ha vært moren til Sofie. Kan Kari ha dødt før 1763 og at Lars ble gift på nytt? Men det nevnes ikke noen hustru på Lars i skifte fra 1780 og kanskje var hun død før 1780? I sjeleregisteret for Skjold i 1758 er verken Claus eller Gunder nevnt sammen med Kari og Lars.
Ifølge forfatteren av Sukka-ætta så var Gunder Larsson Brekke, som er oppført som barnet Gunder i skifte etter Lars fra 1780, antakelig den samme som Gunder Larsson, som bodde på Sandve og var 51 år i 1801. Se Sukka-ætta, side 170 og punkt 1206 (567) 8. Han ville da ha vært født cirka 1750 og dermed ikke den samme som Claus i avsnittet over her. Er heller ikke nevnt på Brekke i sjeleregisteret for Skjold i 1758 selv om han da var 8 år. Så dette er nok ikke den samme Gunder. Videre kan man lese i Sukka-ætta at Gunder på Sandve var gift med Helga Valentinsdatter, som var 48 år i 1801, og de hadde barna Valentin, Malene, Jakob, Gjertrud, Helga, Svend og Olene. Men finner ikke denne familien i folketellingen fra 1801. Men finner en Gunder Brække på Sandve i 1801 og som da var cirka 51 år. Han var gift med Helga Valentinsdatter og hadde de samme barna som nevnt i boken Sukka-ætta. Men ingen av sønnene hadde navnet Lars selv om det var vanlig å gi den eldste sønnen det samme navnet som sin farfar. Men det kan hende at denne sønnen var død før folketellingen i 1801.
I boken Skudenes og Skudeneshavn, side 319 og punkt 5, kan man lese om Gunnar Jakobsen, født cirka 1752 og bodde på Sandved i 1801 da han var cirka 49 år. Boken er senere blitt oppgradert på nettsiden til Nord-Karmøy historielag der navnet hans er blitt endret til Gunder Jakobsen Brekke, som ble født 1754 og døde 1819. Var sønn av Jakob på Brekke på Stangeland. Gunder var gift med Helga Faltinsdatter, født omkring 1753 på Sandved, og hadde barna Faltin, Malene, Jakob, Gjertrud, Helga, Svein og Olene. Dette var nok den samme familien som i folketellingen fra 1801. Så her tyder mye på at forfatteren av Sukka-ætta har plassert Gunder fra Tysvær inn på feil familie basert på en folketelling fra 1801.
Det er sannsynligvis navnet Brekke som har lurt forfatteren av Sukka-ætta og han har kanskje ikke vist at dette både er et stedsnavn både i Tysvær og på Karmøy. I tillegg ganske likt fornavn og nesten samme tidsperiode. Men Gunder Brekke på Sandve er ganske sikker ikke den samme som er nevnt i skifte etter Lars i 1780.
Som nevnt tidligere så er verken Claus eller Gunder nevnt sammen med Kari og Lars på Brekke i sjeleregisteret fra 1758 for Skjold, som også dekket Tysvær. Kjenner heller ikke til fødselsåret for Gunder, som kan være den samme personen som heter Claus, som kan være født cirka 1736 eller tidligere. Hvis man går ut fra at han var født 1736, kort tid etter at Lars kom til Brekke der Kari var enke og gårdseier, så var han cirka 22 år i 1758 og hadde kanskje da flyttet fra gården og bosatt seg en annen plass. Kanskje hadde Lars og Kari også sønnen Gunder og at han også hadde flyttet fra gården før 1758. Da han er nevnt som "myndig" i Sukka-ætta, se side 170 og punkt 1206 (567) 8, så ble han nok regnet som en voksen. Kanskje hadde han flyttet hjemmefra før 1758 og var da sannsynligvis passert 15 år. Så kanskje han var født mellom 1736 og 1743. Men dette blir bare en ren gjetning. I Tysvær bind 1, side 151 og punkt 7, nevnes kun sønnen Claus og det er ikke sikkert at det var hans sønn. Kanskje er skifte feiltolket og at det rette navnet er Claus og ikke Gunder eller omvendt?
Utenom Gunder så nevnes også datteren Sofie i det samme skifte ifølge "Sukka-ætta", side 170 og punkt 1207 (567) 8. Hun var 17 år i 1780 og dermed født omkring 1763. Da var Kari cirka 76 år og dermed meget tvilsomt at hun kan ha vært moren til Sofie. Kan Kari ha dødt før 1763 og at Lars ble gift på nytt? Men det nevnes ikke noen hustru på Lars i skifte fra 1780 og kanskje var hun død før 1780? Sofie er uansett ikke med i sjeleregisteret for Skjold da hun er født etter 1758.
Det er jo ikke sikkert at Lars og Kari var gift? Det eneste jeg vet sånt noenlunde sikkert av kildene jeg har brukt er at Kari betalte skatt i 1734 og var enke med gård i 1735. Da var det bare en gård på Brekke. Lars flytter dit og betaler skatt i 1736-1740. Man vet av slektshistorien at enker med egen gård var populære blant menn, som da giftet seg til gården selv om enkene var eldre enn dem selv. Vet jo heller ikke om de hadde barn sammen hvis de var gift. Tysvær bind 1 nevner at Lars kanskje hadde sønnen Claus og i skifte etter Lars nevnes barna Gunder, som var myndig i 1780 og Sofie, som var 17 år i 1780.
I sjeleregisteret under Brekke i Skjold i 1758 nevnes Lars og Kari sammen. Men ingen barn er ført opp sammen med dem. Kanskje døde Kari før 1762/63 og at Lars ble gift på nytt og fikk da barna Gunder og Sofie? Men dette er kun en gjetning fra min side da jeg ikke har noen kilder som kan bekrefte dette. Den eldste kirkeboken for Skjold som er bevart begynner først på gravlagte i 1783 og gifte i 1793. Men man vet at det ikke nevnes noen hustru i skifte etter Lars i 1780.
Kan Gunder og Sofie ha vært nære slektninger av Lars siden de er nevnt i skifte? Kari er ikke nevnt i skifte og det kan skyldes at hun døde før Lars. Hun var 21 år eldre enn han. At disse barna har arvet fordi Lars kanskje var barnløs? At det er derfor det ikke nevnes barn i Tysvær bind 1? Nevnes kun Claus og dette er usikker. Hvis Kari og Lars hadde fått barn sammen så hadde det jo vært vanlig at sønnen enten fikk morfaren sitt fornavn, som var Tollef, se Tysvær bind 1, side 151 og punkt 6, eller farfaren sitt navn, som enten var Bjørn hvis man går ut fra Sukka-ætta, side 100 og punkt 571 (191) 7, og Heimar og folk i Vikedal 2, side 985, eller at det kanskje var Sivert (Sjur) hvis man går ut fra Tysvær bind 1, side 151 og punkt 5.
Kanskje barna Gunder og Sofie var barna til Brite (Britha), som sannsynligvis var datteren til Kari fra hennes første ekteskap og er den neste eieren av gården sammen med sin mann Bjørn Bjørnson. Se Tysvær bind 1, side 151 og punkt 8. Se også punkt (6a) og punkt (8).
En teori har vært at Lars kan ha hatt sønnen Erik Larsson, som ble født omkring 1721 og som døde omkring 1779, fra et tidligere forhold. Dette er nok tvilsomt da Lars bare var 13-14 år i 1721. Men kan ha skjedd? Men har ikke funnet noen kilder som støtter dette. Erik var nok heller ikke sønnen til Kari fra hennes første ekteskap med bonden Ole Gunderson på Brekke. Se Tysvær bind 1, side 151 og punkt 6. Se også punkt (6a).
Erik Larsson bodde en periode på Brekke og kanskje i huset til Kari og Lars. Kanskje han overtok huset etter dem? Se Tysvær bind 1, side 151 og punkt 9. Se også punkt (9). Erik er heller ikke nevnt i skifte etter Lars fra 1780 så vidt jeg kan se. Men dette er skrevet med gotisk skrift så er det vanskelig å lese. Så kan hende at Erik står der. Han er heller ikke nevnt i sjeleregisteret fra 1758. Men kan være at han da oppholdt seg en annen plass.
Skifte fra mai 1780. Hentet fra Arkivverket via Digitalarkivet.
(8)
Bjørn Bjørnson ble født på Eikeland i Vikedal i 1720 ifølge Heimar og folk i Vikedal 2, side 985, og cirka 1722 ifølge Sukka-ætta, side 100 og punkt 571 (191) 7, som bruker sjeleregisteret for Skjold fra 1758 som kilde. Hans 12 år eldre bror, Lars, var nok den samme personen som Lars Brekke. Se Heimar og folk i Vikedal, side 985, Sukka-ætta, side 99 og punkt 567 (191) 7, og Tysvær bind 1, side 151 og punkt 7. Se også punkt (7) over her.
Bjørn overtok nok gården på Brekke da han giftet seg med Brite (Britha) Olsdatter fra Brekke. Dette var nok datteren til Ole Gunderson, se Tysværbind 1, side 151 og punkt 6, og trolig til Ole sin andre hustru Kari Tollefsdatter, som nok drev gården videre etter at Ole døde omkring 1734/35. Det var skifte etter Ole i 1735. Se Tysvær bind 1, side 151 og punkt 6. Se også punkt (6a). Kari hadde nok hovedansvaret for gården fram til at Brite kunne overta og det skjedde nok engang før 1751, da Brite og Bjørn fikk sitt første barn.
I Tysvær bind 1, side 151 og punkt 6a og 8, står det at Brite (Britha) ble født 1707. Men dette er nok sannsynligvis feil, da det i sjeleregisteret for Skjold fra 1758 står at Britha da var 35 år og dermed født omkring 1723. Dette stemmer også overens med skifte fra 1735 etter hennes far Ole Gunderson på Brekke og hun var da 12 år. Se punkt (6a).
Gunder, som var broren til Brite og cirka 4 år eldre, nevnes kun i 1735 ifølge Tysvær bind 1, side 151 og punkt 6b. Dette var nok i skifte etter faren. Selv om de to søsknene ifølge skifte var blitt enig om å dele arven likt, så var nok likevel Gunder odelsgutten på gården og derfor skulle ha overtatt gården når han ble myndig? Ifølge skifte var han 16 år i 1735 og måtte da ha formynder ifølge skifte. Men i 1737 var han blitt 18 år og som odelsgutt kunne han da ha tatt over gården. Men nevnes ikke lenger på Brekke. Kan det være at han har giftet seg til en annen gård eller døde før han ble myndig? Tysvær bind 1 nevner ikke noe mer om han og den eldste bevarte kirkeboken for gravlagte i Skjold begynner først i 1787. Han er heller ikke nevnt på Brekke i 1758 da man satt opp sjeleregisteret for Skjold.
Bjørn Bjørnson (Bjørn Brekke) og hans kone Brite står oppført sammen i sjeleregisteret for Skjold fra 1758, og han var da 36 år og dermed født omkring 1722. I feltet bak kom navnene på barna:
- Ole var 7 år i 1758 ifølge sjeleregisteret for Skjold og var 17 år i 1768 ifølge skifte etter hans mor Brite. Det betyr at han var født omkring 1751, slik det også står i Tysvær bind 1, side 151 og punkt 8a. Ole var nevnt i 1765 og var nok oppkalt etter sin morfar.
- Bjørn var 5 år i 1758 ifølge sjeleregisteret for Skjold og var 13 år i 1768 ifølge skifte etter hans mor Brite. Det betyr at han var født omkring 1752/53, slik det også står i Tysvær bind 1, side 151 og punkt 8b. Var nok oppkalt etter sin farfar. Ifølge Tysvær bind 1, side 151 og punkt 8b, så bodde han på Tveit i Skjold og døde der i 1798. Var der gift med Guri Olsdatter født 1756. Men dette er nok feil.
Ifølge Tysvær bind 5, side 500 og punkt 43, så nevnes Guri Olsdatter, født 1756, på Indra Tveit i Skjold og var gift med Bjørn Bjørnson født 1753. Men han kom fra Svinakleiv i Skjold. Se Skjold 1, side 217 og punkt 18b. Da Bjørn døde giftet Guri seg på nytt med Daniel Johannesson.
I følge Sukka-ætta, side 170 og punkt 1214 (571) 8, så giftet Bjørn seg med Brita Olsdatter på Brekke og det var skifte etter henne i 1768. Da var Bjørn 16 år og ble senere gift med Malene Torgersdatter fra Lindanger. Men kan dette stemme? Det står også at Bjørn og Brita fikk barna Gunder, som i 1801 er folgemann på Brekke og datteren Sofie, som var født 1762, og da var faren Bjørn bare cirka 10 år da han var født 1752/53.
I Sukka-ætta, side 100 og punkt 571 (191) 7 så nevnes også Brita Olsdatter på Brekke og Malene Torgersdatter fra Lindanger. Men at de her var gift med Bjørn Bjørnson Brekke, som var far til Bjørn, født 1752, og Sofie, født 1762. Dette er nok det rette basert på årstall. Har ingen andre kilder som nevner hvor sønnen Bjørn ble av. - Gunder (Gunnar) var 3 år i 1758 ifølge sjeleregisteret for Skjold og det betyr at han var født omkring 1755, slik det også står i Tysvær bind 1, side 151 og punkt 8c. Ser ikke navnet hans i skifte etter moren Brite fra 1768. Men sannsynligvis står han der da deler av skifte var vanskelig å lese.
Gunder var nok oppkalt etter sin oldefar på moren sin side og det er kanskje han som også nevnes i skifte fra 1780 etter Lars Brekke, som kanskje var onkelen til Gunder. I skifte nevnes det at Gunder var myndig i 1780 og hvis det er samme personen, så var Gunder 25 år i 1780. Se Sukka-ætta, side 99 og punkt 567 (191) 7.
Han overtok senere gården etter sin far. Se Tysvær bind 1, side 151 og punkt 10. Se også punkt (10). - Gabriel var 1 år i 1758 ifølge sjeleregisteret og var 10 år i 1768 ifølge skifte etter hans mor Brite. Det betyr at han var født omkring 1757/58, slik det også står i Tysvær bind 1, side 151 og punkt 8d.
- Sofie (Sophie) var 6 år i 1768 ifølge skifte etter hennes mor Brite. Det betyr at hun var født omkring 1762, slik det også står i Tysvær bind 1, side 151 og punkt 8e. Dette er kanskje den samme Sofie, som er nevnt i skifte fra 1780 etter Lars Brekke, som kanskje var onkelen hennes. Ifølge skifte var hun 17 år og da født omkring 1763. Så dette kan være den samme. Se sukka-ætta side 170 og punkt 1207 (567) 8.
Sofie er ikke nevnt i sjeleregisteret da det ble laget i 1758 og var nok oppkalt etter sin farmor, som hete Sofia (Sophi) Larsdatter og som bodde på Eikeland i Vikedal.
Lars nevnt i 1765 og er kun oppført i Tysvær bind 1, side 151 og punkt 8f. Det er nevnt at han kan være født omkring 1760. Men har ikke funnet noen kilder som kan bekrefte dette. Finner han heller ikke i skifte etter moren Brite fra 1768. Men sannsynligvis står han der da deler av skifte var vanskelig å lese.
Sjeleregister for Skjold fra 1758. Hentet fra Arkivverket via Digitalarkivet.
Man vet ikke hvordan Bjørn og Brite møtes. Men kanskje det var via Lars Brekke, som kanskje var broren til Bjørn og som kanskje var gift med Kari Tollefsdatter, som nok var moren til Brite og hadde gården frem til Brite var myndig og var blitt gift? Se punkt (6a) og (7). Hvis dette stemmer så var Lars både onkel og en slags reserve-morfar til barna Gunder og Sofie, og det var kanskje derfor de var nevnt i skifte etter Lars i 1780? Kari fikk nok en egen stue/rom eller et eget folgehus da Bjørn og Brite overtok gården. Lars bodde nok også der hvis han var gift med Kari og var nok med på å drive gården på Brekke.
I Tysvær bind 1, side 151 og punkt 8, så nevnes det en Bjørn Brekke i den nedre delen av dette punktet (avsnittet). Han var gift med Malene Torgersdatter Lindanger 1729-97, som senere ble gift på nytt med John Johnson på Halseid og flyttet dit. Det var et skifte etter henne i 1797. Barna Gunder og Sofie er nevnt i skifte fra 1780 etter Bjørn Brekke og der er Malene oppført som kone. Forfatteren av Tysvær bind 1 skriver tilslutt at han ikke har klart å finne ut eller forstå disse familieforholdene.
Hovedårsaken til dette problemet var nok fordi at neste bruker på gården også var gift med en dame som hete Brite Olsdatter, som var født 1707 og som døde 1788. Her har forfatteren nok gått utfra at det er den samme Brite, som tidligere var gift med Bjørn på Brekke og var datteren til Ole Gunderson på Brekke. Se Tysvær bind 1, side 151 og punkt 9. Se også punkt (9). Derfor ble nok forfatteren ganske forvirret da han finner et skifte etter en Bjørn Brekke fra 1780 der det står at Malene var hans kone og hadde barna Gunder og Sofie. Dette stemte jo ikke med det forfatteren hadde fra før. Der sto det at Brite fremdeles levde i 1780. Kan det ha vært en annen Bjørn Brekke? Ikke rart at forfatteren begynte å lure. Tenkte kanskje ikke på at dette kunne være snakk om to forskjellige kvinner med det samme navnet? Det ville forfatteren nok ha funnet ut hvis man hadde sjekket sjeleregisteret fra 1758 for Skjold, som også dekket Brekke. Den Brite som nevnes der på Brekke og som var gift med Bjørn, var en del yngre enn den kvinnen som forfatteren hadde valgt å bruke på Bjørn.
En del av skifte etter Brite Olsdatter fra 1768. Hentet fra Arkivverket via Digitalarkivet.
Det var skifte i 1768 etter Brite (Brita) Olsdatter, som var gift med Bjørn ifølge Sukka-ætta, side 100 og punkt 571 (191) 7. Fant følgende skifte som bekrefter dette: "SAST, Ryfylke tingrett, IV/IVD/L0006: Skifteprotokoll, 1767-1774, s. 110b-111a". Bjørn og barna nevnes i dette skifte. Finner henne dessverre ikke i kirkebøkene da de eldste bevarte bøkene for Skjold prestegjeld begynner i 1786 for gravlagte. Informasjonen i sjeleregisteret og i dette skifte bekrefter ganske bra at Bjørn Brekke var den samme som Bjørn Bjørnson, som først var gift med Brite Olsdatter på Brekke.
I både Sukka-ætta, side 100 og punkt 571 (191) 7, og i Heimar og folk i Vikedal 2, side 985, står det at Bjørn Bjørnson Brekke giftet seg på nytt med Malene Torgersdatter fra Lindanger. Dessverre er det ikke bevarte kirkebøker som kan bekrefte dette. Men det bekreftes av Tysvær bind 4, side 464 og punkt 13b, der det står at Malene var født i 1735 på Lindanger i Skjold og ble først gift med Bjørn Bjørnson på Brekke og deretter gift med Jon Jonson på Halseid i Skåre. Dette bekreftes også delvis av Tysvær bind 1, side 151 og punkt 8, der det står at Malene kan være født 1729. Men dette er nok feil da også sjeleregisteret for Skjold fra 1758 bekrefter at hun var født i 1735.
Det var skifte i 1780 etter Bjørn Bjørnson på Brekke ifølge Tysvær bind 1, side 151 og punkt 8, og her var både hustru Malene og to av barna hans, Gunder og Sofie, nevnt.
Ifølge Sukka-ætta, side 99 og punkt 567 (191) 7, var det også skifte etter Lars Brekke i 1780 og han var sannsynligvis broren til Bjørn. I dette skifte nevnes også Gunder og Sofie. Men det er ikke sikkert at dette var barna hans. Se mer i punkt (7). Har prøvd å studere den gamle skifteprotokollen fra 1780 for Skjold. Men den er ganske uleselig for meg og fant derfor ikke verken Bjørn eller Lars. Kan det ha skjedd noe spesielt at de to døde omtrent samtidig? At det kanskje har vært en ulykke eller liknende? Eller bare at det var tilfeldig? Får heller ikke sjekket dette i kirkebøkene da det ikke finnes bevarte kirkebøker fra denne tiden når det gjelder begravelser.
Kan det være at forfatteren av Sukka-ætta har misforstått skifte eller skrevet feil? At skifte fra 1780 gjelder Bjørn, slik som det står i Tysvær bind 1, og ikke Lars? Da kan det jo passe med at Gunder og Sofie er nevnt i skifte. Hvis Lars var gift med Kari, som sannsynligvis var svigermoren til Bjørn, så ville jo Lars ha blitt folgemann når Bjørn tok over gården. Se mer under punkt (7). Hadde kanskje ikke blitt laget skifte hvis man var folgemann eller eventuelt husmann? Kanskje ble Lars nevnt i skifte til Bjørn da de sannsynligvis var brødre og hvis Lars var gift med Kari, så var han jo også på en måte svigerfar til Bjørn. Så det kan være at forfatteren av Sukka-ætta misforsto skifte da det ble nevnt både Lars på Brekke, Gunder og Sofie. At dette skifte egentlig gjaldt Bjørn, som var faren til Gunder og Sofie.
Som nevnt ble Malene Torgersdatter, som er nevnt som hustru i Bjørn sitt skifte, født 1735 på Lindanger i Skjold. Hun var hans andre hustru. Se Tysvær bind 4, side 464 og punkt 13b. Malene hadde søsteren Astrid, som ble født 1748 og bosatte seg på Brekke der hun ble gift med Gunder (Gunnar) Bjørnson, som var sønnen til Bjørn, som Malene var gift med. Se Tysvær bind 1, side 151 og punkt 10. Se også punkt (10). Malene var også søsteren til Erik Torgerson, som ble født 1743 og som døde 1812. Han overtok gården Lindanger og fikk der blant annet sønnen Lars, som ble født 1786. Se Tysvær bind 4, side 465 og punkt 16. Lars bosatte seg også på gården Brekke og ble der gift med Brita Gundersdatter, som ble født 1782 og som døde 1829. Hun var datteren til Gunder Bjørnson og Astrid Torgersdatter på Brekke. Se Tysvær bind 1, side 152 og punkt 13. Se også punkt (13).
Ifølge Tysvær bind 4, side 464 og punkt 13b, ble enken Malene Torgersdatter gift på nytt med Jon Jonson på Halseid i Skåre. I Tysvær bind 1, side 151 og punkt 8, står det John Johnson Halseid og at Malene flyttet til han. Jon og John er den samme, og er nok også den samme som Johannes Johannesson, som ble født på Halseid i 1749 og som døde 1826. Se Skåre bind 1, side 136 og punkt 8. Johannes overtok gården på Halseid etter sine foreldre og var gift med Guri Gotskalksdatter, som ble født 1753 på Straumen i Sveio sokn og døde omkring 1780. Johannes arvet jord for 2 ½ spann korn etter sin kone i 1780 og dette er det samme året som det var skifte etter Bjørn Brekke. I 1797 arvet Johannes igjen 2 ½ spann korn etter ei Malene Torgersdatter. Dette var nok hans andre kone. Er ikke nevnt barn.
(9)
Her nevnes Brite Olsdatter, født 1707 og død 1788, som enke på Brekke. Da hun er nevnt som neste bruker så kan det tolkes som at hun er enken etter Bjørn Bjørnson på Brekke. Se Tysvær bind 1, side 151 og punkt 8 og 9. Se også punkt (8). Men er nok sannsynligvis ikke enken etter Bjørn, da han ble gift på nytt med Malene før 1780 og det stemmer heller ikke med informasjonen i sjeleregisteret fra 1758 for Skjold, der hans kone Brite Olsdatter da var 35 år og dermed født omkring 1723. Men denne eldre Brite (Brita) kan også ha kommet fra Brekke og kan ha vært datteren til Brite Larsdatter og Ole Gunderson på Brekke? Se Tysvær bind 1, side 151 og punkt 6. Det har skjedd noen ganger at halvsøsken hadde det samme navnet. Men dette er bare en gjetning fra min side. Ifølge sjeleregisteret så er ikke den eldre Brite Olsdatter nevnt på Brekke i 1758 og bodde nok da en annen plass før hun kom til Brekke.
Kan det være at den eldre Brite har prøvd å ta gården på odel? Tviler litt på det og hun må da eventuelt ha tapt saken da Gunder Bjørnson overtok gården etter sin far i 1780.
Se punkt (10). Hvis hun var en eldre datter av Ole Gunderson på Brekke så hadde hun kanskje en mulighet til å ta gården på odel etter at den forrige eieren, Bjørn Bjørnson, som døde omkring 1780? Se punkt (8). Hvis den eldre Brite (Brita) var en datter av Ole Gunderson så ville hun kanskje ha vært nevnt i skifte fra 1735? Kan det være at hun ikke er nevnt i skifte fordi hun var voksen og hadde flyttet til en annen plass, der hun hadde giftet seg og stiftet egen familie. At skifte kun inneholdt navnene på de som var hjemme? For det er nok ikke den eldre Brite som er nevnt i skifte etter Ole da det her står at hun var barn, var 12 år og fikk formynder. Det passer ikke med Brite, som da var cirka 28 år. Se Tysvær bind 1, side 151 og punkt 6. Se også punkt (6a).
Ifølge Tysvær bind 1, side 151 og punkt 10, så eide Gunder Bjørnson gården i 1780 og hadde arvet den etter sin far Bjørn Bjørnson. Se mer på punkt (8) og punkt (10). Så sannsynligvis så bodde den eldre Brite Olsdatter i et eget hus på gården og kanskje det var i folgehuset, der Lars Bjørnson og Kari Tollefsdatter hadde bodd og kanskje bodde der fremdeles. Se punkt (7).
Ifølge Tysvær bind 1, side 151 og punkt 9, så giftet den eldre Brite Olsdatter seg med Erik Torgerson Lindanger? og at de levde bare et års tid sammen i ekteskap. Hun var nevnt som "Erik Brekkes hustru" da hun døde. Trolig var dette den samme Erik som senere var gift med Kari Gudmundsdatter Stråtveit. Erik og Brita hadde sønnen Lars, som ble født 1789 og konfirmert 1807 i Skjold. Han overtok gården Brekke i 1804. Se Tysvær bind 1, side 152 og punkt 13.
Men her har forfatteren av Tysvær bind 1 sannsynligvis gjort noen småfeil og skriver jo også nede i Tysvær bind 1, side 151 og punkt 9, at det er noen problemer ved disse familietilhøvene. Den første feilen er at Brite fikk sønnen Lars i 1789 selv om hun døde i 1788 og i kirkeboken står det at hun da var 81 år. Så hun kan ikke ha vært moren til Lars og sannsynligvis heller ikke om han hadde vært født året før eller noen år tidligere på grunn av hennes alder. Så han var nok ikke hennes sønn. Den neste feilen er han som giftet seg med Brite. Ifølge Tysvær bind 4, side 498 og punkt 249, så var hun gift med Erik Larsson, født 1721, og ikke med Erik Torgerson Lindanger, som var gift med Kari Gudmundsdatter fra Stråtveit. De to sistnevnte ble gift før 1772 og hadde blant annet sønnen Lars, som ble født 1786. Se Tysvær bind 4, side 465 og punkt 16. Dette er ikke sønnen Lars, som er nevnt som barn under Brite Olsdatter og Erik Larsson i Tysvær bind 1, side 151 og punkt 9. Her har forfatteren gjort en ny feil. Lars, som var sønnen til Erik Torgerson og Kari Gudmundsdatter, var han som flyttet til Brekke der han ble gift med Brita Gundersdatter, som ble født 1782 og som døde 1829. Hun var datteren til Gunder Bjørnson og Astrid Torgersdatter på Brekke. Se Tysvær bind 1, side 152 og punkt 13. Se også punkt (13).
Skjold kirkebok fra 1788. Hentet fra Arkivverket via Digitalarkivet.
Som nevnt så ble den eldre Brite Olsdatter sannsynligvis gift med Erik Larsson og det var nok han som ble kalt "Erik Brekke". Men det er nok feil at de bare var gift cirka et år som det er nevnt i Tysvær bind 1, side 151 og punkt 9. De to må ha giftet seg engang før 1786 da de ikke står oppført i den eldste bevarte kirkeboken, som begynner med vielser først i 1786. Finner dem ikke der mellom 1786 og 1788, da Brite døde. Så det kan ikke stemme at de bare levde et års tid sammen i ekteskap. Brita, som var 51 år gammel i 1758, er ikke nevnt på Brekke i 1758 ifølge sjeleregisteret for Skjold og kan være at hun flyttet dit først etter 1758 og ble der gift med Erik, som kanskje bodde på Brekke fra tidligere av.
Kan Erik ha vært en sønn av Lars Brekke? Brite ble nevnt som "Erik Brekkes hustru" da hun døde. Ifølge Tysvær bind 4, side 498 og punkt 249, ble Erik Larsson født 1721 og forfatteren av Tysvær bind 4 har bare funnet ut at han kom fra Brekke og hadde der tidligere vært gift med Brite (Brita) Olsdatter, født cirka 1707 og døde 1788. Hun var 36 år eldre enn Erik. Lars Brekke ble født omkring 1708 på Eikeland i Vikedal og kom til Brekke cirka 1735/36 da han var nevnt der i skattelistene fra 1736. Se punkt (7). Men tviler på at Erik var sønnen til Lars, som bare var cirka 13 år i 1721 da Erik ble født. Tenker at Erik Larsson kanskje har hatt en forbindelse til Brekke og kanskje var i slekt med dem siden han bosatte seg der og var gift med Brite Olsdatter. Han ble jo også kalt for "Erik Brekke". En gjetning fra min side kan være at han var sønn av Lars Sjurson på Risanger i Skjold. Se Skjold bind 1, side 575 og punkt 11. Lars Sjurson var sannsynligvis sønnen til Sivert (Sjur) Olsen på Brekke. Se Tysvær bind 1, side 151 og punkt 5. Se også punkt (5c). Dermed kan Sivert (Sjur) ha vært farfar til Erik. Men Erik er ikke nevnt blant de andre barna til Lars Sjurson i Skjold bind 1. Men fødeåret til Erik, som er cirka 1721, passer bra med fødeårene til de andre barna som Lars har. Da man er litt usikker på Lars sin datter Siri så kan det være at han også hadde sønnen Erik, som flyttet tilbake der faren kom fra. Men som nevnt så er dette bare en gjetning fra min side og har ingen kilder som kan støtte det.
Men som nevnt tidligere og ifølge Tysvær bind 4, side 498 og punkt 249, så hadde Erik Larsson vært gift med den eldre Brite (Brita) Olsdatter og de bodde på Brekke. Det kan hende at de bodde i folgehuset, der Lars Bjørnson og Kari Tollefsdatter hadde bodd og kanskje bodde der fremdeles. Man kjenner ikke til om Erik og Brita fikk barn sammen og som nevnt så var ikke Lars deres felles barn. Brite døde i 1788 og dette bekreftes av kirkeboken for Skjold prestegjeld. Se ministerialbok nr. A 2, 1786-1815, side 6. Der står det at Brithe Olsdatter er gravlagt i 1788 i Tysvær og at alderen er oppgitt å være 81 år gammel og dermed født 1707. Det står ikke hvor hun bodde. Ingen andre Brithe, Brita og eller Brite Olsdatter er begravet 1788.
Erik giftet seg på nytt i 1789 med Kari Paalsdatter (Pålsdatter), født 1767 og død 1829, fra Lindanger og ikke med Kari Gudmundsdatter fra Stråtveit, som var gift med Erik Torgerson på Lindanger. Erik Larsson og Kari Paalsdatter bodde først en periode på Brekke der de fikk sønnen Lars i 1789, som bosatte seg på Skjold prestegård der han var forpakter. Se Skjold bind 2, side 42 og punkt 45. Dette er nok den samme sønnen Lars, som er nevnt i Tysvær bind 1, side 151 og punkt 9a, og som ble konfirmert 1807. Ikke den samme Lars som er nevnt i Tysvær bind 1, side 152 og punkt 13. Omkring 1790-1792 flyttet Erik og Kari til Lindanger i Skjold der de fikk datteren Brita i 1792. Hun var nok oppkalt etter Brite (Brita), som var Erik sin første kone. Det var ganske vanlig å oppkalle det første barnet etter den avdøde, hvis man hadde vært gift tidligere. Se Tysvær bind 4, side 498 og punkt 249.
Men kan fødeåret til Erik Larsson være riktig? Da sønnen Lars ble født i 1789 var Erik blitt cirka 68 år og da datteren Brite ble født i 1792 var Erik blitt 71 år. Hans kone Kari, som var født 1767, var 45 år yngre enn Erik. Så det kan jo hende at han er født senere da det ikke er noen bevarte kirkebøker som kan bekrefte fødeåret hans. Hvis man går ut fra at han er født omkring 1723 eller senere så er det mulig at han kan være sønnen til Lars Bjørnson Brekke, som bodde på Brekke og kanskje var gift med enken Kari Tollefsdatter. Se punkt (7). Men da Lars først ble kjent med Kari etter 1735 så må eventuelt Erik ha vært en sønn som Lars hadde fra tidligere av og som vokste opp hos Lars da han kanskje flyttet sammen med enken Kari. Kanskje arvet Erik huset etter Lars og at det var dette huset Erik bodde i da han var gift med den eldre Brite. Men dette er bare en gjetning fra min side. Erik kan ha vært en eldre mann da han giftet seg med sin andre kone Kari Paalsdatter.
(10)
Gunder (Gunnar) Bjørnson, født 1755 og død 1810, var sønn av Bjørn Bjørnsen på Brekke og av Brita Olsdatter. Se Tysvær bind 1, side 151 og punkt 8. Se også punkt (8). Hans stemor Malene forlot nok gården omkring 1780 og sannsynligvis sammen med resten av barna som fortsatt bodde hjemme, da Gunder overtok gården i 1780 og det var nok en arv etter sin far Bjørn. Kan hende at det var en odelssak om gården omkring 1780 mellom Gunder og Brite Olsdatter, som kanskje var halvsøsteren til hans mor. Se punkt (9). Men Brite tapte nok denne saken hvis det var en odelssak, siden Gunder drev gården videre etter 1780.
Sjeleregister for Skjold fra 1758. Hentet fra Arkivverket via Digitalarkivet.
Gunder var gift med Astrid Torgersdatter, født 1748 og død cirka 1790, og som kom fra Lindanger i Skjold. Hun var datter av Marta Johannesdatter, født 1700 og død 1767, og av Torger Erikson, født 1698/99. Se sjeleregister for Skjold fra 1758 og Tysvær bind 4, side 464 og punkt 13. Astrid var søsteren til Erik Torgersen, som nevnes i Tysvær bind 1, side 151 og punkt 9. Men det er nok feil at han var gift med Brite Olsdatter. Se punkt (9). Astrid var også søsteren til Malene Torgersdatter, som ble født 1735 og var den andre konen til Bjørn Bjørnson Brekke, som var far til Gunder Bjørnson. Se punkt (8). Astrid var også tanten til Lars Erikson, som ble født cirka 1786 og bosatte seg på Brekke. Se punkt (13).
Gunder og Astrid hadde sønnen Torger, født 1780 og død 1800 ugift, og datteren Brita Gundersdatter. Se punkt (13) og Tysvær bind 1, side 152 og punkt 13.
(13)
Lars Erikson Lindanger, født 1786 og ikke 1789, kom ikke fra Brekke slik som det står i Tysvær bind 1, side 152 og punkt 13. Ifølge Tysvær bind 4, side 465 og punkt 16d kom Lars fra Lindanger i Skjold og var sønn av Kari Gudmundsdatter, født 1755 og død 1843, og av Erik Torgerson, født 1743 og død 1812. Erik var en av brødrene til Astrid Torgersdatter i punkt (10). Kari Gudmundsdatter kom fra Stråtveit i Vats og det er hun som nevnes på Brekke under punkt (9) og i Tysvær bind 1, side 151 og punkt 9. Men i Tysvær bind 1 er hun nevnt med feil ektemann. Lars Erikson var nok ikke i slekt med Lars Erikson, som nevnes i Tysvær bind 1, side 151 og punkt 9. Se også punkt (9). Lars, som døde 1847, giftet seg med sitt søskenbarn Brita Gundersdatter, født 1782 og død 1829. Hun var datter av Gunder Bjørnson og Astrid Torgersdatter. Se Tysvær bind 1, side 151-152 og punkt 10 og 13. Se også punkt (10) over her. Lars overtok nok gården da han giftet seg med Brita.
Slektstre basert på informasjonen i Tysvær bind 1 og i denne artikkelen.