Boklansering med Chopins sørgemarsj
Kirsten Margrethe Limstrand lanserte sin nye bok om sine besteforeldre Margrethe og Christian på medlemsmøtet 5. mars 2026, med et publikum på 27
Kirsten Limstrand og Chopins sørgemarsj - foto Anne Grete Mensen
Margrethe og Christian
En kjærlighetshistorie fra 1914
-skapt under Chopins "sørgemarsj"
Kirsten Margrethe Limstrand lansere boken om sine besteforeldre, Margrethe og Christian. I foredraget presenterer hun boka for oss med varme og humor - og litt sang av Chopins sørgemarsj.
Vi fikk høre om St. Hans-aften i 1914 på Flekkerøy, der Margrethe spilte piano og møtte Christian for første gang. Han var krøpling og målte bare 1.34 m på strømpelesten. Christian la seg på kne og fridde der og da, fordi hun spilte Chopins sørgemarsj. Fjorten dager senere var de forlovet. De giftet seg i 1915 og bosatte seg Sandefjord. Sju år senere gikk Christian konkurs og kunne ikke forsørge familien. Margrethe tok med seg barna og bosatte seg i Sørvågen i Lofoten. Det gikk åtte år før hun og Christian så hverandre igjen, men de holdt kontakt ved hjelp av brev.
Margrethe og Christians bakgrunn og slekt ble også presentert, både foreldre, barn og barnebarn.
Margrethe og Christian etterlot seg bunker av kjærlighetsbrev og disse er kilder til historiene i boka.
Foredraget ble strømmet. Det kan anbefales og du finner det her: Margrethe og Christian - en kjærlighetshistorie

