Gullik Gulliksen Østby

Moderator: MOD_Buskerud

Svar
Harald Erichsen
Innlegg: 8
Registrert: 29. mai 2007 kl. 9.56
Sted: INDRE ARNA

Gullik Gulliksen Østby

Legg inn av Harald Erichsen » 7. februar 2022 kl. 17.23

Min morfar var Gustav Gulliksen Sommerstad, født på Kongsberg 3. april 1862. Han var født utenfor ekteskap, hans mor var pige Marthe Karine Rasmusdatter Brua. Far var oppgitt i kirkeboka til ungkar Gullik Gulliksen Østby, yrke "kjørselsmand". Opplysningene i kirkeboka var oppgitt av morens far, tidligere sølvverksarbeider, nå pensjonist Rasmus Sørensen Brua, bosatt i Bævergrenden.
Det har vært umulig å finne hvem Gullik Gulliksen Østby var. Gullik var et populært navn på denne tiden, over 40 Gullik Gulliksen var å finne i tilgjengelige kilder, hvorav nærmere 10 var mulige kandidater. Men ingen  passer helt til opplysningene i kirkeboka. Ingen oppgir sitt navn til Østby.
Én kan likevel peke seg ut. Det er Gullik Gulliksen født i 1838, også bosatt i Bævergrenden. I FT1865 er han oppført som ugift "vaapenarbeider", sønn av Gullik Nirisen Spiten og Beret Nilsdatter.
Tatt i betraktning av at Østbygrenden og Bævergrenden  lå i samme område, ville det da være naturlig for Rasmus Brua som ga opplysningen til presten, å legge Østby til  navnet for å angi hvor barnefaren Gullik Gulliksen kom fra, selv om han formelle adresse var Bævergrenden?
Det passer heller ikke at hans yrke var oppgitt i kirkeboka i 1862, og til "vaapenarbeider" i FT1865. Kan det tenkes at våpenarbeider viste at han var ansatt i Våpenfabrikken og at han kan ha drevet med transport der?
Dette er mitt siste forsøk på å identifisere min morfars far. Enhver kommentar tas i mot med takk.
 

Geir Andreas Lysholm Dybvig
Innlegg: 1912
Registrert: 6. desember 2004 kl. 6.48
Sted: KONGSVINGER

Re: Gullik Gulliksen Østby

Legg inn av Geir Andreas Lysholm Dybvig » 8. februar 2022 kl. 13.26

Det ville våre fint om du satte inn en lenke til hvor du har funnet opplysningene i krikeboka. Hjelpere vil gjerne se selv i primærkilden.

Brukeravatar
Ulf Ruud Simensen
Innlegg: 2502
Registrert: 30. april 2014 kl. 18.50
Sted: TOLVSRØD

Re: Gullik Gulliksen Østby

Legg inn av Ulf Ruud Simensen » 8. februar 2022 kl. 16.16

Hei.
Vi hjelpere vil helst ha så mange opplysninger som mulig, og de en har som er fra kirkebøker, folketellinger eller andre kilder, vil vi helst ha lenker til. Da slipper vi som leter, å finne fram alle opplysninger på nytt. 😊

Jeg har lett etter dåpen til din morfar, men ikke funnet den. Finner bare 1 Gustav som er født i 1862 i Kongsberg, men hans far er ingen Gullik Gulliksen. Har gått gjennom både ministerial- og klokkerboka.

Kan dette være din morfar Gustav Gulliksen? Han er plassert i en familie som får støtte for ham.
https://www.digitalarkivet.no/census/pe ... 8082006039

Her finner jeg Gustav Gulliksen på Sommerstad
https://www.digitalarkivet.no/census/pe ... 2127001115

Her finner jeg Marthe Karine Rasmusdatter som brud, i feb 1880, ble gift med Johan Johansen
https://www.digitalarkivet.no/view/327/pv00000005246649

Jeg finner 3 Gullik Gulliksen, bl.a. han f.1838 som du har nevnt
https://www.digitalarkivet.no/census/pe ... 8082006012
En født i 1833
https://www.digitalarkivet.no/census/pe ... 8082002627
og sistemann f. 1831
https://www.digitalarkivet.no/census/pe ... 8082003858

Alle disse kan vel teoretisk være din Oldefar, men vanskelig å vite uten flere opplysninger.

Ulf S
 

Harald Erichsen
Innlegg: 8
Registrert: 29. mai 2007 kl. 9.56
Sted: INDRE ARNA

Re: Gullik Gulliksen Østby

Legg inn av Harald Erichsen » 8. februar 2022 kl. 18.23

Takk for svar.
Lenke til Gustav fødsels- og dåpsdata er
https://www.digitalarkivet.no/kb20051116010488  (klokkerbok for Kongsberg prestegjeld 1859-1875, døpte 1862 lnr 76, fødselsdato 3. april)
Han fikk navnet Gustav Adolf ved dåpen.
Fars navn, Gullik Gulliksen, finnes ikke i andre kilder enn denne, da han benektet farskap til det uekte barnet.
Som du allerede har funnet ut ble barnet tatt hånd om av fattigvesenet og plassert hos Johan C, Myhra, senere flyttet til gården Sommerstad hvor han ble til han kunne forsørge seg selv.
Er imponert over hva du har funnet ut på så kort tid. Jeg er særlig takknemlig for at du har sporet opp moren Marthe Karine Rasmusdatter. Jeg har i årevis forgjeves lett etter hvor hun ble av, nå har jeg noe å gå ut i fra.
Mine dataferdigheter står noe tilbake, så jeg her ikke lenker til andre kilder. Imidlertid vil de kilder jeg har neppe ha informasjon som bringer en nærmere Gullik Gulliksens identitet. 
Harald

Svar

Gå tilbake til «Kongsberg»