Andrine Jacobsdatter (endret 28/3)

For etterlysn. som ikke kan plasseres på undernivå

Moderator: MOD_Østfold

Svar
dn17109
Innlegg: 552
Registrert: 12. desember 2004 kl. 6.41
Sted: ALGARHEIM

Andrine Jacobsdatter (endret 28/3)

Legg inn av dn17109 » 12. desember 2004 kl. 7.07

Jeg er interessert i opplysninger om Andrine Jacobsdatter. Jeg har følgende opplysninger. Hun var i tjeneste på Rød Herregård i Berg og bodde på Rødsgrund på begynnelsen av 1860 årene. I 1864 fikk hun en datter utenfor ekteskap. Datteren het Andrea Barette Eriksen og ble døpt i Berg kirke. Hun var min 0ldemor.
Andrine Jacobsdatter skal senere ha giftet seg med Hans. I følge min morfar het han Hans Fjell, men det kan jo være at han var fra Fjell(d). I såfall kan han ha hatt et annet etternavn før Fjell(d)
I følge min morfrar fikk Andrine og Hans 5 barn: Andreas, Johan, Haakon, Hanna og Ida. Andrine og Hans skal ha bodd i Nössemark, men finnes ikke i Nössemarkboken. De kan ha bodd et annet sted over grensen til Sveride, men hvor?
Det er mulig at Andrine og Hans var metodister
Jeg er selvfølgelig veldig interessert i hvem foreldrene til Andrine Jacobsdatter kan ha vært. Jeg har selv prøvd å studere mikrofilm av kirkebøkene for Berg for å finne ut av dette uten resultat.
Takknemmlig for alle opplysninger som kan bringe meg videre.

Kjell Halvorsen
Innlegg: 2018
Registrert: 8. mars 2005 kl. 23.58
Sted: ÅMOT

Re: Andrine Jacobsdatter (endret 28/3)

Legg inn av Kjell Halvorsen » 31. mars 2005 kl. 2.52

Hei !

Har du løst dette problemet selv ? Det er jo en stund siden du ba om hjelp, men her er hva jeg fant i FS :
Andrine Jakobsen(Jacobsdatter) f 1844 i Halden, giftet seg med Hans Johannesen 1865 i Halden. De fikk etterhvert 5 barn, alle født/dpt i Halden:

Johan Marinius - f 7 Aug 1866, Hanna Severine - f 5 Jun 1869, Hansen (Uten oppgitt fornavn - kan det være Haakon ?) f 5 Jul 1872, Ida Sofie - f 12 Nov 1873 og Adolf Andreas - f 11 Apr 1877.

Foreldrenes navn er oppgitt med litt variasjoner, men navnelikheten på de barna du har oppgitt, tilsier vel at dette sannsynligvis er den familien du er på leting etter ?

Mvh Kjell Halvorsen

dn17109
Innlegg: 552
Registrert: 12. desember 2004 kl. 6.41
Sted: ALGARHEIM

Re: Andrine Jacobsdatter (endret 12/4)

Legg inn av dn17109 » 31. mars 2005 kl. 19.51

Tusen takk for hjelpen. Jeg har lett etter dette veldig lenge uten å finne ut av det. Jeg skjønner at jeg har fått endel feilaktige opplysninger som har gjort dette umulig for meg. Dette var kjempeflott.

Ida Sofie f. 1873 emigrerte til Amerika. Nå har jeg funnet i FS at hun giftet seg med Andreas Hermansen fra Tromsø. Bryllupet sto på Manhatten 13. april 1901. Jeg vet ikke når hun evt emigrerte. Hun var tante til 2 barn som kom over til Amerika til henne på begynnelsen av 1900 tallet. Det ene barnet het Martha og var født i 1900. Når det gjelder det andre barnet var det en gutt som var etpar år eldre. Han ble kaldt Billy etter at han kom til Amerika. Nanvet kan ha vært Wilhelm eller William. Disse to må ha vært barn av en av søsknene til Ida Sofie (Ikke Hanna). Er det noen som vet noe mer om dette hadde det vært kjempefint

Svar

Gå tilbake til «Halden-distriktet - ukjent kommune»