Ole Larsen Hein døpt to ganger med tre ukers mellomrom

Moderator: MOD_Møre_og_Romsdal

Svar
Brukeravatar
Osvald Rydjord
Innlegg: 2303
Registrert: 17. desember 2004 kl. 9.12
Sted: SANDEFJORD
Kontakt:

Ole Larsen Hein døpt to ganger med tre ukers mellomrom

Legg inn av Osvald Rydjord » 23. desember 2014 kl. 21.05

Her nede til høyre Dom XX 1776 http://www.arkivverket.no/URN:kb_read?i ... x_side=-92 døpes Lars Olsen Heins sønn Ole. Blar vi om finner vi dåpen ført også Dom XXIII. Ikke fornøyd første gang? :o

Osvald

Randi Ingunn Selnes
Innlegg: 204
Registrert: 28. august 2005 kl. 22.17
Sted: AUKRA

Re: Ole Larsen Hein døpt to ganger med tre ukers mellomrom

Legg inn av Randi Ingunn Selnes » 23. desember 2014 kl. 22.54

Ja, dette er uvanlig i samme boka. Ser at det er forskjell på hvordan gardsnavna Kolflåt og Breivik er skrevet på de to sidene. Men det er jo samme folket. Ved neste dåpsbarnet på andre sida, også av Hens-folk, får en se hva kona til Lars heter.
God Jul, Osvald !

Mvh. Randi Ingunn Selnes.

Brukeravatar
Osvald Rydjord
Innlegg: 2303
Registrert: 17. desember 2004 kl. 9.12
Sted: SANDEFJORD
Kontakt:

Re: Ole Larsen Hein døpt to ganger med tre ukers mellomrom

Legg inn av Osvald Rydjord » 24. desember 2014 kl. 11.53

God jul til deg også!
Randi Ingunn skrev:
Ved neste dåpsbarnet på andre sida, også av Hens-folk, får en se hva kona til Lars heter.

Vel da skulle en tro hun het Anne, men Ole Larsens foreldre var, hvis Røvig har rett, Lars Olsen (Hagen) Hejn og Jertrud Pedersdatter Kavlie, de er kårfolk på Hen i 1801 http://digitalarkivet.arkivverket.no/ft ... 8421002237 og Ole Larsen (1776) sin eldre bror Ole f 1761 (43 år i tellingen) er bruker.

Ser en litt lenger oppe i tellingen fra Hejn så er det også en Ole Larsen 25 år, han er "deres rette sønn" av Lars Olsen og Aagaat Knudsdatter. Her kan heller ikke en Anne være mor til Ole i 1776. Lars er riktig nok gift for andre gang, men siden det er presisert at Ole er deres rette barn, så kan han vel ikke være sønn fra første ekteskap?

Grunnen til at jeg "roter" i dette er fordi jeg tror Røvig har feil i Raumadalsfolket s 146. Der skriver han at Ole Larsen (han som dåpen viser til i 1776) "som enkemann gifter seg igjen og heter da Hagen. 2g 2-11-1828 i Grytten Kirke m p Aagot Hansdtr. Gjørseth f 1800", og så har han ført barn, barnebarn og barnebarnsbarn av dem videre.

Jeg tror at den Ole Larsen Hagen som gifter seg i 1828 http://www.arkivverket.no/URN:kb_read?i ... _side=-126 i Vold kirke, er han som gifter seg med Aagot Hansdatter Gjerset. Han er sønn av Lars Olsen Hovde og Brit Olsdatter Sæth http://digitalarkivet.arkivverket.no/ft ... 8421000021 og døpt 27.3.1778 http://www.arkivverket.no/URN:kb_read?i ... x_side=-98 familien bodde da på Brevikstranda. Denne Ole Larsen var først gift med Ingeleiv Eriksdatter Megård, 25.5.1806. Ingeleiv dør i 1827 og Ole gifter seg igjen med Aagot Hansdatter Gjerset i 1828., og senere 1844 med Ingeborg Pedersdatter Hatle. Denne Ole Larsen Hagen er bruker i Monsåshagen i over 40 år. Og det er sønn til denne Ole og Aagot, Lars Olsen Hagen, f 26.3.1829, Røvig feilaktig har ført i Raumadalsfolket som sønn av Ole Larsen Heen.
Oles Larsen Hagens far, Lars Larsen Hovde, kjøpte Hagen i Eid i 1792 (Eid s 239).

Her står nok igjen en del før alt er klart, bl.a. hvor det ble av Ole Larsen, f 1776 og hvem er Anne og Lars Heen?

Svar

Gå tilbake til «Rauma»