Jeg er interessert å finne ut hvem foreldrene til Inga Marie Andresen var, og hvor de ble av. Jeg er også interessert i å finne ut hvem hennes søsken var. Mao, hvem var slekta hennes? Jeg vet om alle hennes etterkommere, men ikke noe sikkert lenger bak.
Inga Marie Andresen var min tipp-oldemor. Hun var et uekte barn født i Såner i 1879. Foreldrene var August Andresen og Karen Marthine Johansdatter.
Bakgrunn
Nr 14, piker: http://www.arkivverket.no/URN:kb_read?i ... dx_side=-9
Når jeg fikk dette tydet for over et år siden ble informasjonen til høyre tydet slik:
Har opgivet som Barnefader Tjenestedreng Ungkarl August Andresen Fronspl. i Fron Sogn. Barnefaderen er opgivet for Pastor Berg af Konen Maren Olene Henriksdr. Aasbogen, og har Barnemoderen erklæret, at dette forholder sig saa. Barnet undfangedes i Fron, hvor Moderen tjente.
Dvs at Karen Marthine var tjenestepike på Aasbogen, og hun fortalte "madammen sin" Maren Olene Henriksdatter hvem faren var. Inga Marie ble visst unnfanget i Fron, hvor både Karen Marthine og August jobbet.
Jeg ser under faddere på Inga Maries dåp at det står en Fredrik Anton Johannessen, som jeg lurer på om kan være en bror av hennes mor.
Dette baserer jeg delvis på denne folketellingen hvor vi har en Karen Johansdatter og Frederik A Johansen som søsken på en gård i Vestby. Men det vil i så fall si at Frederik var bare 16 år når han var fadder ved Inga Maries dåp.
Ved konfirmasjonen til Inga Marie i 1894 bor hun i Kristiania Kolstadgata 9 på Kampen. Nr 206, øverst på siden:
http://www.arkivverket.no/URN:kb_read?i ... x_side=-53
Det nevner begge foreldrene, men de står oppført som "Pige" og "Unkarl" så jeg vet ikke om hun faktisk bodde sammen med begge, en av dem, eller om hun var satt bort. Morens navn virker som om det er oppført som Karen Mathea ved konfirmasjonen.
I 1900 hadde Inga Marie flyttet til Sandvika og jobbet på blikkvarefabrikken, så ikke noe håp om å finne foreldrene der: http://digitalarkivet.no/cgi-win/WebCen ... k=645#ovre
Hun giftet seg med Oskar Marinius Andersen i 1902, nr 18: http://www.arkivverket.no/URN:kb_read?i ... _side=-138
Her listes faren opp som "Tjenestedreng August Andresen."
Så jeg vet jo ikke om hun hadde kontakt med foreldrene, eller hva som skjedde.
Foreldrene
Jeg tror jeg har funnet en potensiell kandidat på faren i folketellinga fra 1875, men det er i så fall før Inga Maries fødsel: http://digitalarkivet.uib.no/cgi-win/We ... 29543#ovre
Her er en potensiell kandidat til moren:
http://digitalarkivet.arkivverket.no/kb ... 0000021151
og igjen
http://digitalarkivet.arkivverket.no/kb ... 0002080688
Annet
Det eneste jeg vet om Inga Maries familie bortsett fra foreldrenes navn er at hennes dødsannonse fra 1936 oppgir at hun har søsken (i flertall.)
Hun hadde også en kusine som het Eva Ormonde som var omreisende teater/sirkusartist og sendte en del kort til Inga Marie i 1919.
Beklager hvis posten ble litt rotete, men følte jeg burde dele alle fakta og også potensielle ledetråder. Det er alt jeg har. Er det noen som er villig til å hjelpe meg lete, eller har noen teorier? Hvis de to siste lenkene stemmer, så kan det jo hende at Inga Marie faktisk ble satt bort? Kanskje bostedet i Kolstadgata 9 på Kampen var et fosterhjem eller barnehjem?