Hemne - Marie Hansdtr Stavnæs

Moderator: MOD_Sør-Trøndelag

Svar
Rune Fergestad

Re: Hemne - Marie Hansdtr Stavnæs

Legg inn av Rune Fergestad » 1. desember 2002 kl. 17.11

I følge Lensvikboka var min 2xTipp Ole Nilsen Tøndel (1776-etter 1847) g. 1819 m. Marie Hansdtr Stavnæs (1788-etter 1865) fra Hemne. Jeg har fått info fra 2 andre som har forsket på Stavnæs, og det er ting som tyder på at det kan være en feil i Lensvikboka. Det kan se ut som det er en viss usikkerhet omkring den Ole Nilsen som Marie giftet seg med. Er det virkelig Tøndel, eller kan det være en annen Ole Nilsen?

Sitter noen med informasjon som kan legge denne ballen død?

Sitter noen samtidig med info om Marie sine foreldre og besteforeldre?

Mvh
Rune Fergestad

Stig Trygstad

Re: Hemne - Marie Hansdtr Stavnæs

Legg inn av Stig Trygstad » 2. desember 2002 kl. 12.35

Hei Rune!
Det finnes selvsagt feil i Lensvikboka, men jeg tror den er riktig i dette tilfellet. Stavnæs skulle kanskje ha blitt skrevet "Stamnæs", da hadde det blitt lettere å identifisere gården (Stamnæs, gnr. 151 i Hemne). I følge folketellinga 1865 var gårdbrukeren da Hans Hanssen, alder 74, (far til Marie)og gårdkone Marit Nielsdatter, alder 66 (mor til Marie). To hjemmeværende barn, bl.a. sønnen Niels (42).

Når det gjelder Ole Nilsen Tøndel, kan jeg ikke se noen spørsmålstegn. Etternavn (eg. "adresser") kan jo skifte etter hvert som folk flytter på seg, og slektsgranskere kan bruke ulik praksis når det gjelder hvilke(t) etternavn som blir registrert. Personlig prøver jeg å holde på navnet vedkommende er født med (fødegården).
Andre bruker kanskje navnet på den gården personen bodde på sist?
For utenforstående kan dette forvirre en del, vil jeg tro.

Mvh
Stig

Stig Trygstad

Re: Hemne - Marie Hansdtr Stavnæs

Legg inn av Stig Trygstad » 2. desember 2002 kl. 12.46

Hei igjen!
En liten rettelse: Hans Hanssen skulle selvsagt bli BROR (ikke far) til Marie!!
ST

Rune Fergestad

Re: Hemne - Marie Hansdtr Stavnæs

Legg inn av Rune Fergestad » 4. desember 2002 kl. 20.55

Hei Stig.
Takk for det. Jeg var også i utgangspunktet sikker på at det ikke var noe "muffens" når det gjaldt Ole Nilsen Tøndel. Jeg kom litt i stuss ved disse innspillene jeg fikk, og tenkte det var greit å høre andres mening om dette.

Vet du forresten om gården - Stamnæs altså - er beskrevet i noen bygdebøker?

Mvh Rune

Stig Trygstad

Re: Hemne - Marie Hansdtr Stavnæs

Legg inn av Stig Trygstad » 5. desember 2002 kl. 9.55

Hei Rune!
Uten å ha spesielt greie på det, mener jeg at bygdebøkene fra Hemne er like rundt hjørnet. (De har vært under arbeid ganske lenge nå).
Mvh
ST

Stig Trygstad

Re: Hemne - Marie Hansdtr Stavnæs

Legg inn av Stig Trygstad » 12. desember 2002 kl. 13.58

Hei!
Har "snust" litt på familen til Marie, og det er også andre som medlemmer som har tilknytning til Lensvika/Ingdalen. Marie/a har minst 8 søsken/halvsøsken. Far var Hans Tronsen Stavnes f. ca 1735(gift to g.) og en av mødrene var Elie Pedersdatter f.ca 1753.
Mvh
ST

Rune Fergestad

Re: Hemne - Marie Hansdtr Stavnæs

Legg inn av Rune Fergestad » 30. desember 2002 kl. 22.50

Stig.
Tusen takk for hjelpen.

Mvh
Rune

Svar

Gå tilbake til «Hemne»