Ingebrikt Lorentsen, Verran, fra Trondheim?

Moderator: MOD_Nord-Trøndelag

Svar
Olav Vold

Re: Ingebrikt Lorentsen, Verran, fra Trondheim?

Legg inn av Olav Vold » 28. mai 2006 kl. 23.41

Ingebrikt Lorentsen og kona Sigrid (Siri) Pedersdtr kom til Sandseter i 1799. I folketellingen 1801 står under Sandseteralmenningen:
Ingebrikt Lorentsen, 30 år, nybygger og lever av fedrift i fjeldet.
Sigrid Pedersdtr 46 år, kona.
Peder Ingebriktsen, sønn 10 år.
Lornts Ingebriktsen, sønn 7 år.
I kirkebøkene for gamle Verran (Ytterøy) finnes også ei Berith Ingebriktsdtr, f. i 1793 og som av faddersammensetningen ved en barnedåp kan det se ut som hun er av samme familie, men hun er ikke oppført i nevnte folketelling for 1801.
Ingebrikt og familien flyttet til Liaunet ca 1822. Kona Sigrid/Siri døde i 1837, og enkemann Ingebrikt Lorentsen flytter senere til Vadanesset mellom Follafoss og Malm, og ble på sine eldre dager gift på nytt med enken Gunhild Arntsdtr.
Ved denne ekteskapsanførselen står: Ingebrikt Lorentsen Liaunet af Verran, født i TRONDHEIM?
Verken Ingebrikt, kona Sigrid/Siri eller noen av barna er å finne født i Verran.
Nå er vel Trondheim et relativt begrep, det kan omfavne et stort område. Finnes kilder som kan vise om noen av disse er født i "Trondheim", eller kan ha beveget seg derfra til Verran ca 1799?

Setter inn samme etterlysning under Trondheim.

Svar

Gå tilbake til «Verran»