Legg inn
av Randi Ingunn Selnes » 24. februar 2007 kl. 0.23
Hei Ingolf!
Nei, verden er ikke stor, slektninger finner en over alt, både hos naboer en ikke visste hadde samme aner og videre utover. Det var da kjekt å få seg en 7-menning på Askøya!
Ser av datoen at jeg burde ha svart forlengst. Det er ei stund siden jeg har studert Selnesslekta, så jeg tenkte at jeg måtte se i gamle, løse notater før jeg svarte. Nei, jeg har ikke noe om forfedrene til Jesper Erikson og Siri Nilsdtr. Siri kommer det fram var fra Sørås i Vestnes. De var begge født i en tid da de ennå ikke hadde begynt å skrive kirkebøker i Veøy, så det er ikke så enkelt uten en kommer over skifte, skattelister, justisprotokoller eller annet fra 1700 eller litt tidligere. Slikt har jeg ikke studert for Vestnes. Har nå de siste åra venta på bygdebøker for Helland krins, noe som visstnok ikke er klart med det første.
Min 3X-tippoldemor Anne Jespersdtr. f. 1728 fikk ei datter, Sigri Nilsdtr. f. 08.07.1757 d. 09.07.1757, og bygdeboka sier av faren var Nils Eriksson Kjellnes 1716-1768 fra Flate i -Vestnes, som var gift på en av nabogardene til Selnes. Han skulle være søskenbarn til Anne Jespersdtr. Han kan jo ha vært sønn av en morbror som i tilfelle hette Erik Nilsson Sørås. Det jeg synes å huske fra kirkeboka var at de var beslekta i 2. ledd. Denne betegnelsen har vært diskutert i slektsforaene, og behøver vel ikke bety søskenbarn. Men Nils Eriksson er vel for ung til å være bror/halvbror til Jesper Eriksson f. ca. 1676?
Det skulle vel være mulig å komme litt lenger bakover her om en har de rette kildene. Når jeg får tid skal jeg sjekke i Skattematrikkelen for 1647 og i Jordebok for Romsdalen futedømme om det kan være noen navn å finne som kan gi en pekepinn videre bakover til våre forfedre.
Faren min var født på Selnesgarden der Jesper Erikson og Siri Nilsdtr. dreiv på, jeg selv er vokst opp i nærheten på tomt utskilt fra garden der Nils Jesperson ble bruker. Barndomshjemmet ligger midt mellom de to gardene. En av naboene til barndomshjemmet er direkte etterkommer etter Nils Jesperson, en grei eldre mann. Denne Bårdsnesgarden ble solgt i 1990-årene da det ikke var livsarvinger der. Ellers ser jeg at det er etterkommere etter Hille og Nils rundt omkring her alle steder, mye mer enn jeg ante.
Jeg undrer meg på hvilken grein du tilhører?
Med slektshilsen fra Randi Ingunn Selnes