Fra Norge til Danmark - namnendring sannsynlig?

Moderatorer: MOD_Kildereg, MOD_Generellt

Svar
Brukeravatar
Arild Jarle Kompelien
Innlegg: 1663
Registrert: 17. november 2004 kl. 23.39
Sted: BERGEN

Fra Norge til Danmark - namnendring sannsynlig?

Legg inn av Arild Jarle Kompelien » 26. september 2006 kl. 18.44

Fint om noen kunne ha synspunkter på følgende problem:
Har prøvd å hjelpe ei kvinne i Danmark med et slektsproblem. 1801 kommer det 3 unge gutter til Danmark, og kaller seg Berger Nielsen Stræte, 17 år, Nils Nielsen Stræte 16 år, Iver Nielsen Stræte 10 år. Berger er hennes ane. Alle tre blir boende i Danmark og virker som tømmermenn.

Disse tre er blitt antatt å være brødre. Nils Nilsen og Iver Nilsen er brødre, begge født på Stræte, Våler i Solør, og er lette å identifisere. De nevnes også sammen med foreldrene 1801. Berger Nilsen finnes rett og slett ikke i Våler 1801, heller ikke som døpt rundt 1783. Alder i Danmark viser som nevnt over at han skal være året eldre enn Nils Nilsen. Men Nils Nilsen blir døpt desember 1784, noen få måneder etter foreldrene giftet seg, og er den eldste kjente i søskenflokken. Hvis Berger var en eldre bror måtte han følgelig være født utenfor ekteskap. Men det finnes som sagt ingen Berger Nilsen blant døpte.

En hypotese som blir vanskelig å bevise, er at Berger Nilsen er identisk med en Berger Olsen som er på Stræte 1801, 17 år gammel. Spørsmålet blir om det er sannsynlig at han har byttet farsnavn, eller kanskje rettere å si at han har tatt Nielsen som slektsnavn i Danmark. Barna kaller seg Nielsen.

Det er noen indisier på at Berger Nielsen er identisk med Berger Olsen. Jeg finner ikke Berger Olsen Stræte igjen i Våler, verken død eller med ekteskap (selv om det er et par Berger Olsen som kunne være ham). Farsgarden blir ca. 1805 solgt til Berger Olsens eldste bror Halvor, som ikke lenge etterpå selger videre til broren Brede Olsen. Etter alder er Berger nest eldst, og skulle fått tilbudet før broren Brede. Et annet indisium er at Berger i sitt ekteskap i Danmark får en sønn kalt Ole Julius, som kan tenkes å være oppkalt etter Bergers far Ole Bergersen. Han får ingen barn med navnet Nils selv om han får flere sønner.

Skifter finnes ikke etter noen av de to foreldreparene.

Svar

Gå tilbake til «Generelt»