Presteattest, Stangvik, Møre og Romsdal, ca 1695, på latin

Moderator: MOD_tydehjelp

Svar
Tore Kristiansen
Innlegg: 3976
Registrert: 18 nov 2004 09:47:39
Sted: KRISTIANSUND N

Presteattest, Stangvik, Møre og Romsdal, ca 1695, på latin

Legg inn av Tore Kristiansen » 22 jan 2018 14:56:16

Vedlagte presteattest på latin er fotografert i SAT, Kvernes prestearkiv, presteattester.
Den må være fra 1693-1696.

Hva gjelder attesten? Jeg trenger bare en forståelse av hva den handler om.
Er dette en attest på at Jon Olsen Viset var ektefødt sønn av Gjertrud Olsdatter Hjellnes?

Det står noe om Jonas Olavi filius do Wiset (altså Jon Olsen Viset) og Gertrudis Olavi filia de Gielnæs (Gjertrud Olsdatter Hjellnes).
Attesten er undertegnet av Joh. Mentzerus. Johan Mentzen var sogneprest i Stangvik prestegjeld. Det ble holdt skifte etter ham 15. februar 1705 og i følge Erlandsen døde han i oktober 1704.

Det var skifte etter Gjertrud Olsdatter Viset på Ålvundeid (Ålvund ble skrevet Ulvund i tidligere tider) i daværende Sunndal prestegjeld 15. august 1694, og hun etterlot seg ektemannen, Ola Jonsen og en 6 måneder gammel sønn, Jon. I september 1694 var det skifte etter helsøstra til Gjertrud og sønnen hennes arver. At Gjertrud kom fra Hjellnes (Gjeldnes) i Stangvik er dermed klar i kildene.

Øverst ser det ut til at det er en tilføyelse, og det står noe om Sundal Pastori og navnet Christophero Danielis.
Sogneprest Christopher Danielsen i Sunndal døde i følge Erlandsen i høy alder 8. november 1696. I følge Dahl avsto han embetet til sønnen i 1693.
Du har ikke de nødvendige tillatelsene for å vise filene som er tilknyttet dette innlegget.
:) Tore

Svar

Gå tilbake til «Hjelp til tyding av kildemateriale»