Endret etternavn under krigen - hvorfor?

Moderatorer: MOD_Kildereg, MOD_Generellt

Svar
gj21191
Innlegg: 2
Registrert: 15 feb 2014 23:40:54
Sted: Oslo

Endret etternavn under krigen - hvorfor?

Legg inn av gj21191 » 15 feb 2014 23:59:03

Hei,

Holder på å dokumentere ned litt slekt, og det dukket opp et spørsmål rundt endring av navn. Både min mor, mormor og morfar endret etternavn under andre verdenskrig (de het Larsen, og var fra Oslo). Forklaringen jeg har hørt, var at de ikke kunne fortsette å hete Larsen pga "krigen". Ingen utdyping eller annen fornuftig forklaring, og det høres i og for seg merkelig ut for meg. Begge besteforeldrene var arbeidere på Oslo Øst, hhv. i butikk og på fabrikk.

Er det noen måte å begynne å nøste på? Hvilke kilder kan si noe om navnebytte? Har ingen eldre slekt å spørre.


-Jørn

gj04741
Innlegg: 1802
Registrert: 25 mar 2007 20:50:45
Sted: DRAMMEN

Re: Endret etternavn under krigen - hvorfor?

Legg inn av gj04741 » 16 feb 2014 02:13:20

Hei,
Ofte kan man finne ett notat i kirkebøkene, ved dåpen eller konfirmasjonen, gjerne også med dato for når de har fått tillatelse til å anta nytt etternavn, fra justisdepartementet.
Navneloven av 1923 lovfestet bruk av etternavn i Norge, men har sett utallige eksempler på folk har endret etternavn på 30 og 40 tallet.

Hvorfor de bytter kan kanskje være litt verre å svare på, men du kan jo alltids sjekke ut om noen av Larsen slektningene hadde tilknytninger din del av familien ikke ville assosiere seg med - eller kanskje bare noen i samme omgangskrets/bo område med samme navn for den saks skyld... her kan det spekuleres i det uendelige.

Brukeravatar
dn13792
Innlegg: 197
Registrert: 30 apr 2006 18:59:41
Sted: STJØRDAL

Re: Endret etternavn under krigen - hvorfor?

Legg inn av dn13792 » 16 feb 2014 10:35:18

Hei!
Kjenner til et tilfelle der en søskenflokk hadde forskjellige etternavn. De eldste kalte seg Pettersen etter sin fars fornavn og de yngste Teigen etter en eller annen plass. En av etterkommerne av en Pettersen søkte og fikk ta navnet Teigen.
Jon

Kjell Halvorsen
Innlegg: 1885
Registrert: 08 mar 2005 23:58:10
Sted: ÅMOT

Re: Endret etternavn under krigen - hvorfor?

Legg inn av Kjell Halvorsen » 16 feb 2014 10:44:47

Hei Jørn,

Jeg vil oppfordre deg til å følge rådet fra Arna Kristin, om en sjekk av kirkeboka ved dåp/konfirmasjon av din mormor eller morfar. Kanskje kan du finne dato for tillatelse fra Justisdepartementet om skifte av familie-/slektsnavn. Med en slik tidfesting blir det i alle fall en mindre omfattende letejobb på Riksarkivet.

Min erfaring i samme ærend som deg var å lete via Arkivportalen i arkivet etter Justisdepartementet 3 sivilkontor G. For perioden 1920-1960 under H: Navnesaker, Ha: Navnesaker, Slektsnavn, vil du for perioden 1940-1945 finne navnesaker på journalnr L0049-L0125. Sjøl tok jeg meg en tur til Riksarkivet for å lete i registrene som er ordnet alfabetisk på det navnet den enkelte søker ønsket slektsnavnet endret til.

Arkivportalen.no - Arkivdetaljer
http://www.arkivportalen.no/side/arkiv/ ... 0000005950

Søknad om endring av slektsnavn ble utført vha eget skjema hvor det blant annet også skulle gis en begrunnelse for ønsket/behovet for skifte av slektsnavnet fra det eksisterende patronym/familienavn Hansen. I mitt tilfelle - fra 1938 - hadde søkeren listet opp et primært ønske i tillegg til to subsidiære ønsker. Førstevalget ble ikke innvilget fordi dette allerede var i bruk, men andrevalget ble gitt grønt lys. Det nye slektsnavnet hadde nær tilknytning til gårdsnavn/bosted som søkerens far og farfar kom fra.

Brukeravatar
dn13792
Innlegg: 197
Registrert: 30 apr 2006 18:59:41
Sted: STJØRDAL

Re: Endret etternavn under krigen - hvorfor?

Legg inn av dn13792 » 16 feb 2014 14:23:23

Hei!
Kjenner til et tilfelle der en søskenflokk hadde forskjellige etternavn. De eldste kalte seg Pettersen etter sin fars fornavn og de yngste Teigen etter en eller annen plass. En av etterkommerne av en Pettersen søkte og fikk ta navnet Teigen.
Jon

gj21191
Innlegg: 2
Registrert: 15 feb 2014 23:40:54
Sted: Oslo

Re: Endret etternavn under krigen - hvorfor?

Legg inn av gj21191 » 16 feb 2014 19:31:48

Perfekte råd! Takk så mye! Min morfar var vel rundt 30 år når han byttet navn mellom 1940 og 1945. Riksarkivet høres ut som en god plan. Kan godt være et rent bytte av navn pga. snobberi :-)


-Jørn

Kjell Halvorsen
Innlegg: 1885
Registrert: 08 mar 2005 23:58:10
Sted: ÅMOT

Re: Endret etternavn under krigen - hvorfor?

Legg inn av Kjell Halvorsen » 16 feb 2014 20:28:27

Hei igjen,

For ytterligere å presisere hva Arna Kristin ga uttrykk for, 'Ofte kan man finne ett notat i kirkebøkene, ved dåpen eller konfirmasjonen, gjerne også med dato for når de har fått tillatelse til å anta nytt etternavn, fra justisdepartementet': Ved navneforandring ble som regel soknepresten hvor søker ble døpt tilstilet en kopi av bevillingen fra Justisdepartementet. Presten tok deretter denne info med seg tilbake til ministerialboka for dåp av vedkommende - ofte noen tiår tidligere - og anførte i ettertid at bevilling var blitt gitt, sjekk feks kolonne for anmerkninger for nr 4 her http://www.arkivverket.no/URN:kb_read?i ... _side=-389

Svar

Gå tilbake til «Generelt»