Erik Halvorsen Solskjær Ødegaard død 1756, hvor kom han fra.

Moderator: MOD_Møre_og_Romsdal

Svar
Brukeravatar
Henrik M Ormbostad
Innlegg: 65
Registrert: 21. august 2021 kl. 13.23
Sted: Harstad

Erik Halvorsen Solskjær Ødegaard død 1756, hvor kom han fra.

Legg inn av Henrik M Ormbostad » 30. oktober 2025 kl. 22.45

Denne etterlysningen kunne like gjerne vært lagt inn under Aure, men siden han havner på Solskjelsøya blir det Tustna. Det er skifte etter Erik Halvorsen Solskjær Ødegaard i 1757. Arvinger er sønnen Anders Eriksen  og datteren Marit Eriksdtr., 23 år, med Jon Nauten som formynder. Jeg klarer ikke å lese patronymikonet, men det bør være Pedersen. Enken Siri Andersdtr. er i live og arver også. Litt mer om familien finnes i Tustna bygdebok Bind 3, side 156. Erik Halvorsen er 66 år da han dør i 1756.

Familien kom til Solskjelsøya da sønnen Anders giftet seg med Maria Knudsdtr. i 1755. Hun var fra Solskjær Ødegaard eller Skomakerøya som garden også ble omtalt som. Det var noen bruduljer i bryllupet til Anders, men ingenting som avslører opphavet til faren.
De kom flyttende fra Henriksøya under Ormbostad der de kom til plassen etter 1742. Sønnen Anders Eriksen står omtalt som soldat da han gifter seg med Maria. I Millitærrullen for Vikske kompani i 1756 står han som Anders Eriksen Ormbostadøyen (dagens Jørnøya, rett over for Henrikøya). Han er 28 år og vil da være født ca. 1728. Det står mer om familien i Tustna Bygdebok Bind 3, side 406. Anders fikk en datter Sigri i 1752 og blant fadderne finnes Ingeborg Larsdtr. Olvig. Det nevnes en Ingeborg Vigen som er vitne på tinget i 1756 etter bruduljen i bryllupet til Anders. De andre fadderne tror jeg er på morens side og naboer. 

Jeg har gått gjennom manntallet 1701 for Vik- og Halse Tinglag etter kombinasjonen Halvor og Erik, siden Erik burde være født ca. 1696 og burde vært nevnt. Jeg finner ingen match. Under Krigsstyr i 1719 nevnes en husmann på Ormbostad ved navn Erik Ormbostad. Det står en merknad "Afgaar". Er han tatt ut til militærtjeneste eller er han død. Jeg ser at de som er døde er avmerket som "død" og ikke "afgaar". Han svarer skatt i de forgående år. Hvis fødselsåret er 1690 så er han 29 år i 1719. Det kan selvfølgelig være Erik Paulsen f. ca.1662 der faren Paul er husmann, antakelig på  Ormbostadøya.

Jeg setter pris på gode tips om Erik Halvorsens opphav, enten i form av andre kilder eller om dere har støtt på vedkommende i en eller annen setting. 
 
 
 
Sist redigert av Henrik M Ormbostad den 3. juni 2026 kl. 7.16, redigert 1 gang totalt.

Brukeravatar
Henrik M Ormbostad
Innlegg: 65
Registrert: 21. august 2021 kl. 13.23
Sted: Harstad

Re: Erik Halvorsen Solskjær Ødegaard død 1756, hvor kom han fra.

Legg inn av Henrik M Ormbostad » 1. juni 2026 kl. 20.45

Hvis en stoler på alderen da Erik dør i 1756 så burde han være rundt 11 år i 1701. Det er ikke veldig mange som matcher dette på Nordmøre i mannatlet for Nordmøre / Romsdal i 1701:

Folerøli i Brøske tinglag: Erich Halfuerson 6 år, far Halfuer Erichson 48 år. Jeg finner ikke plassen Folerøli, men det gjør kanskje lokalkjente.
Brevig i Gangnat tinglag: Erich Halfuerson 1 år, far gift soldat Halfuer 30 år.
Haneset Gimnes Tinglag: Erich Halfuerson 10 år, far Halfuer Erichson 43 år. Erich har en bror Knudt 5 år.

Jeg kan ikke finne noen i nabofogderiet Fosen. Noe overraskende er det at det er ingen fra nærområdet til Tustna.

Det er vel kun kirkebøkene for Tingvoll prestegjeld som er aktuelle kilder siden det ikke finnes kirkebok fra Stangvik som går så langt tilbake i tid. Jeg vil tro at Erich ble gift før eller rundt 1728 da sønnen Anders ble født. Jeg skal letet videre etter Erich, men hvis noen skulle ha slumpet borti noe så setter jeg pris på hjelp.
 

Brukeravatar
Henrik M Ormbostad
Innlegg: 65
Registrert: 21. august 2021 kl. 13.23
Sted: Harstad

Re: Erik Halvorsen Solskjær Ødegaard død 1756, hvor kom han fra.

Legg inn av Henrik M Ormbostad » 14. juni 2026 kl. 14.48

Det var ikke den helt store responsen, men jeg har funnet ut noe selv:
Folerøli i Brøske tinglag: 
Erich Halfuerson 6 år i 1701, far Halfuer Erichson 48 år. -> Her finner jeg i Heimar i Surnadal 2 at Hallvard Erikson var husmann i 1701 og 1718 og hadde sønnen Erik hallvardson født i 1695 og døde ugift i 1760. Han er derfor ikke en aktuell kandidat.

Haneset i Gimnes Tinglag: 
Erich Halfuerson 10 år i 1701, far Halfuer Erichson 43 år. Erich har en bror Knudt 5 år. -> Her finner jeg i Gards- og ættesoge for Gjemnes 1 at Halvor Erikson er født i 1658 og at hadde sønnen Erik født ca. 1691. Han ble bruker på Sygarden Haneset fra 1724-1748 og døde i 1748. Han er heller ikke aktuell.

Brevig i Gangnat tinglag: 
Erich Halfuerson 1 år i 1701, far gift soldat Halfuer 30 år. -> Her finner jeg i Gards- og ættesoge for Tingvoll 2  at Erik Johnson i Sydstova Bergem hadde sønnen Hallvard f. 1667, gift med Maret Olsdtr. Brevik. Han var gardbruker i Brevika i 1701, nevt som Hallvard Anderson, men dette er nok Hallvard fra Bergem. Det står videre at Hallvard bodde i Hønsvika i Halsa i 1726. Jeg har ikke funnet kilden til at han bor i Hønsvika ennå, og har dette kun fra bygdeboka . Kirkebøkene for Stangvik er brent opp så det er ikke mulig å finne noe der. Heller ikke skifte etter Hallvard etter hva jeg kan se. Teorien om at sønnen Erik Hallvard-/ Halvorson er den samme som havnet på Henrikøya er fremdeles noe jeg har tro på. Kom gjerne med bidrag.

Svar

Gå tilbake til «Tustna»