Tor og jeg har sett at vi har blitt etterlyst i denne saken, selv om vi ikke ble etterlyst her på Kristiansundsforumet men i samme sak under Rauma.
Når det gjelder navnet i FT1865, tror vi ikke det står ”Tode” i originalen. Carl Tokle er født og konfirmert som Tokle og han står som Tokle i både FT1870 og FT1875. Vi antar at det har skjedd en avskrivningsfeil, og hvis noen vil sjekke hva som står i originalen i Riksarkivet, vil de mest sannsynlig finne ut at det står Tocle eller noe lignende.
Carls dåp i 1820:
Kristiansund kirkebok 1819-1829, pag. 6, Fødte Mandkjøn 1820: ”No. 11; felt for fødselsdato tomt; Carl (Arnt er overstrøket); (Daabs Datum) d. 25t Marti; Bødtker Arnt P. Tochle og K. Sigri Ericsdtr paa Kirkelandet; (Faddere) Arbeidsmd Christen Olsen, ug dreng Ole Petter Tochle, Barnets Moder og Pige Jonetha Pedersdtr Tochle.”
I Klokkerboka 1819-1832, pag. 6, står de samme opplysningene men i tillegg står fødselsdatoen ”13 November 1819” og første fadder heter ”Christen Olsen Walderhaug”.
Konfirmasjonen:
Kristiansund kirkebok 1832-1842, folio 204b-205a, Confirmerede 1834: “No. 48; Octbr 12/1834; Carl Tokle; døbt den 25t Marti 1820; Arnt Tokle og Kone Signi; meget god; Af Hoffman, Attest 17 Octbr 1820”
Alle andre på samme side står oppført med fødselsdato.
Foreldrene blir gift i Kristiansund i 1805:
Kirkeboka for Kristiansund 1784-1819, registret over Ægteviede, folio 229, 1805: ”Augusti 16 Ægtev. Arn Pedersson Tochle med Pig. Signi Ericsdatter Meegaard i Kirken”
Kvernes Copulationsprotokoll 1804-45, folio 19a, 1805: “Aug. 1 forlangede Ungkarl Arnt Pedersen Scorgen, Kiøbsvend hos Dhrr Isac & Ths Moses i Christiansund at blive efter foregaaende Tillysning ægteviet i bemeldte byes Kirke den 16de Augusti med Pigen Signi Ericsdatter. At intet Lovstridigt mod dette Ægteskab forsikre Iver Ellingsen, Lars Larssen.
Ægtev. meldte Dag á Comp.”
Siden Arnt var kjøbsvend hos Moses er det nok høyst sannsynlig at Signi er den dere har funnet som tjenestepike hos Moses i FT1801. Nærmeste Megård er på Halsa på Nordmøre, og ifølge Halsa bygdebok bind 1, finnes det der to Erik’er som kan være far til Signi. Halsa var på den tida et annekssogn til Stangvik prestegjeld. Dessverre brente kirkeboka i 1784, så evt. dåpsinnførsel for Signi Eriksdatter i Stangvik finnes ikke hvis alderen i FT1801 er riktig. Vi har ikke lett etter konfirmerte i Stangvik eller sett etter om det er skifter etter disse Erik’ene på Megård. Halsaboka gir ikke svar og fører ikke opp noen Signi som datter av disse. Men dessverre, det trenger ikke bety at hun ikke kommer fra Megarden.
Signi dør dessverre før FT1870, slik at vi ikke får sett om det også der hadde stått Veblungsnes som hennes fødested.
Innsendte lister til Statistisk Sentralbyrå, Døde 1866-1870, Kristiansund sogn i Kristiansund prestegjeld: ”Nr. 47 1866, Juni 19/1866, Enke Signe Eriksdtr Tokle, fattig, 86 Aar, (Opholdssted) Christiansund, Alderdomssvaghed”
Det er en uoverensstemmelse i FT1865 i forhold til FT1870 og FT1875 når det gjelder fødested. Alle ungene i FT1870 og FT1875 står oppført med Kristiansund som fødested med unntak av Carl Henrik. De bruker ditto på alle, men fører opp Carl med fødested Trondhjem, og så begynner de med fødested Kristiansund igjen. I FT1865 står Carl med fødested Christiansund. Siden de har blingsa på Carl Henriks fødested i FT1865, kan Signis fødested også være feil? Kan de i FT1865 ha ført opp Arnt Pedersen Tokles fødested på enka hans?
FT1870, Matrikkelnr. 643, Kirkelandet
Carl Tokle, Bødkermestr, g, 1819, Chsund
Hansine do., Konen, g, 1827, Trondhjem
Adolf do., Bødkersvd, ug, 1846, Chsund
Hans do., Matros, ug, 1848, do.
Sigvard do., do., ug, 1850, do.
Gjertine do., Datteren, ug, 1852, do.
Carl do., Sønnen, ug, 1856, Trondhjem
Hansine do., Datteren, ug, 1858, Chsund
Sophie do., do., ug, 1860, do.
Gustav do., Sønnen, ug, 1864, do.
Edward do., do., ug, 1868, do.
Josephine do., Datteren, ug, 1868, do.
Magnhild Larsdatter, Fattiglem, E, 1808, do.
De to yngste barna er det en klamme rundt og betegnelsen “Tvg”. Carl Tokle er hovedperson.
FT1875, Kristiansund, Matr.nr. 642 ”beliggende i Enggaden paa Kirkelandet”. 1ste Etage
Carl Tochle, Husfader, g, Bødker, 1819, Christiansund
Hansine Gjertine, hans kone, g, , 1827, Trondhjem
Carl Hendrik Tochle, Søn, ug, Malerlære hos Wilberg, 1856, do.
Sophie Maria Tochle, Datter, ug, af Forældrene, 1861, Christiansund
Gustav Adolph, Søn, ug, do., 1864, do.
Edvard Severin, Søn Tvillingbørn, ug, do., 1868, do.
Josefine Amalie, Datter, ug, do., 1868., do.
I FS/VRI finnes dåpen til Carl Henrik i 1856 og søstra Hansine i 1854 i Trondhjem. Nå er kirkebøkene for Kristiansund etter 1842 for døpte brannskadd, så vi har ikke sett etter dåpene til Carl og Hansines unger, men vi tror at vi fant vielsen til Carl og Hansine i Kristiansund i 1845. (Skal se på det senere med lupe.) Utifra det FT1870 og FT1875 forteller, tror vi at de fleste ungene er født i Kristiansund. Det kan jo sjekkes mot kirkebøkene i Trondhjem og se om de finnes der. Hvis ikke, er de kanskje født i Kristiansund?
I ETC som dere kan lese om på denne sida
http://www.kristiansund.folkebibl.no/lo ... ensenA.htm har ikke mye om Tokle i sitt slektsregister. I A1 er det ikke mye nytt utover det som folketellingene forteller. Bare at Carl Henrik, f. 1856 ble ”Maler i Portland, Oregon”.
I ETCs B1 der han har skrevet ned notater fra pantebøkene har vi funnet følgende, og vi har bare tatt med der hvor en av disse Tokle’ne er nevnt:
Matr.nr. 68 Torvsmuget 1. Tidligere borgestue under Bejergården, mno. 79.
31/1 1825 Auksj.skj. til Arent Tokle for 83 spd.
15/12 1842 Kjøpekontrakt mellom Arent Tokle og N.G. Skaarup, hvorved sistn. tilstår Tokle og kone for levetid fri benyttelse av et av loftene.
21/6 1848 Auksj.skj. til Hans Jensen for 325 spd.
21/6 1848 Skj. fra Hans Jensen til N.G. Skaarup for 339 spd. 8 sk.
Denne Niels Christian Skaarup er kanskje en svigersønn av Arent Tokle for han gifter seg med Sophie Fredrike Tokle i Kristiansund 26. januar 1836 i følge FS/IGI M422031. Men det har vi ikke fått sjekket mot kirkeboka ennå.
Matr. nr. 38. Oprindelig bebygget 1811 av John Bendixen.
4/5 1844 Skj. til Peter Andreas Tokle
11/11 1865 Skj. fra Tokle til Peder Pedersen Sogge Østigaard
Matr.nr. 62 Thoklegården. Oppført 1770. Ny gård opført 1878 av Petrine Thokle.
30/7 1829 Skj. fra Isac & Ths. Moses til Ole Peter Tokle for 100 spd. Pb II-356.
8/6 1874 Skj. fra F. L. Walthers enkes arvinger ved Ferd. Walther til Petrine Thokle på ”den af hende forhen bykslede grund”, som dels er bebygget og dels innhegnet for 110 spd.
16/11 1878 Erklæring om at den gamle gård er nedrevet og ny gård bygget av Petrine Thokle.
Vi har ikke funnet noen av Carl og Hansines familie i FT1885, heller ikke under andre etternavn enn Tokle. Vi har bl.a. lett på fornavn.
I skifteprotokollen 1848-1857 fant vi et skifte etter Carl Tokles onkel:
I registreringa etter ungkar Ole Peter Tockle avholdt 19. januar 1850, står det følgende arvinger i Kristiansund skifteprotokoll 1848-57 folio 104:
”1. Broderen Arent Tokle
2. Søsteren Jonetta Pedersdatter gift med Anders Hagen
3. Søsteren Ragnild Pedersdatter, død og efterladt følgende Arvinger:
a. Sønnen Christian Christensen myndig
b. Datteren Magdalena Christensdatter gift med Ole Hoff
c. Datteren Ingeborg Christensdatter gift med John Olsen
d. Datteren Anne Olava Christensdatter gift med Knud Hansen
3. Søsteren Magdalene Pedersdatter død og efterladt følgende Arvinger
a. Datteren Petrine Larsdatter 27 Aar
b. Datteren Caroline Larsdatter 14 Aar
c. Sønnen Peder Larsen 18 Aar”
….
”Verge og Curator for de umyndige ble udnevnt Arent Tokle.” Kort fortalt hadde Ole Peter Tokle på sitt dødsleie bedt om at søsterdattera Petrine Larsdatter arvet ham. Og det gjorde hun. Årsaken til at hun ikke overtok huset (matrikkel nr. 62) med en gang, var en obligasjon til F. L. Walther, og som det framgår av pantebøkene nevnt over, fikk Petrine først kjøpt det i 1874.
Dette skiftet hjalp oss til å finne Arnt Pedersen i FT1801. Arnt bor sammen med sine foreldre og søsken på Kirkelandet i Kristiansund.
http://digitalarkivet.uib.no/cgi-win/we ... =3684#ovre
Vi har ikke funnet at Arnt eller søstra Ragnhild blir døpt i Kristiansund, men vi fant de andre barna i registret i kirkeboka 1784-1819. Vi har dessverre ikke hatt tid til å sjekke dåpene. I registret står også en Anders født i 1793 men med et kors bak. Ved alle innførslene heter mora Magnhild med M. Faren står oppført som ”Peder Jons. Tokle”. I registret i 1796 ved Martha Magdalenas innførsel heter foreldrene: ”Peder Jons. Tokles og Ks. Magnhild Andersd. Scorgen”. Dermed fikk vi kanskje svar på hvorfor Arnt Pedersen ble kalt for Scorgen av sognepresten i Copulationsprotokollen?!
Vi har ikke lett etter alle søsknene til Carl Tokle, men Peter Andreas som dere har funnet i FT1865 er en bror av Carl. I Kristiansund i FT1885 er det få Tokle’r, og i FT1900 er det bare Petrine Larsdtr og hennes datter av denne familien som bruker navnet. (I FT1870 kalles Petrine bare for Petrine Larsdatter. Tokle er ikke nevnt verken på henne, søstra eller dattera. Ikke rart at slektsforskning tar tid!) Vi vil nok på et senere tidspunkt få en bedre oversikt over disse familiene, men vi vet i hvert fall at et oldebarn av Carl Tokles søskenbarn, Magdalene Christensdatter gift med Ole Hoff, lever i Kristiansund i dag i beste velgående. Så denne amerikaneren har nok mange slektninger i Kristiansund også.
Helsing Tore og Tor (Tore Kristiansen og Tor Larsen i Kristiansund)