Da denne kvinnen angivelig var 103 år når hun døde, må vi anta at hun er født rundt 1715 på Kongsberg. I følge folketellingen 1801 er hun 78 år, slik at hun muligens er litt yngre enn det kirkeboka vil ha det til.
En Diderich Hegermann ble sersjant ved Trondhjemske nasjonale infanteriregiment 21. november 1675, kaptein ved Stavangerske kompani 9. november 1697 og kommandant på Fredriksholm (Kristiansand) 31. desember 1709. Konas navn var Anna Elisabeth Fredriksdatter (de skal være gift 1685). Denne D. Hegerman døde 14. mars 1718.
Det er flere offiserer med samme navn senere i 1700, men dette er den som passer best for historien om Anne Martes far. Er det noen som kan se om han fikk ei datter med dette navnet i Kongsberg på denne tida?
mvh Terje
