Noen som tilbyr digitalisering av foto/dokumenter i Bergen?

Moderator: MOD_multimedia

Svar
Brukeravatar
22594
Innlegg: 103
Registrert: 10 apr 2008 23:12:31
Sted: SANDNES

Noen som tilbyr digitalisering av foto/dokumenter i Bergen?

Legg inn av 22594 » 31 aug 2016 21:17:09

Er det noen som kjenner til om det er noen som digitaliserer foto/dokumenter i Bergen eller omegn?

Spørsmålet kommer egentlig fra en dame i USA som har slektninger i Bergen med gamle fotoalbum, etc. som hun ønsker å få digitalisert og få oversendt, men hun tror ikke de har hverken kunnskap eller utstyr til å gjøre dette selv. Hun er villig til å betale for dette.

Noen tips?

Brukeravatar
51614
Innlegg: 2448
Registrert: 12 aug 2010 00:20:04
Sted: FJERDINGBY

Re: Noen som tilbyr digitalisering av foto/dokumenter i Berg

Legg inn av 51614 » 31 aug 2016 22:38:08

Den enkleste måten er å skanne bildene på en skanner og laste dem opp i en "sky".F.eks Google-sky.
Så kan damen hente dem der. (Hvis hun har PC og internett)
Det samme med dokumenter.

Jeg tror en fotoforretning kan hjelpe deg med skanningen.
De har også programmer som kan retusjere bildene.
Mvh
Leif B.

Brukeravatar
22594
Innlegg: 103
Registrert: 10 apr 2008 23:12:31
Sted: SANDNES

Re: Noen som tilbyr digitalisering av foto/dokumenter i Berg

Legg inn av 22594 » 31 aug 2016 23:29:06

Problemet er å finne noen som kan scanne eller avfotografere materialet.

Fotobutikkene jeg har sjekket via nettet tilbyr scanning av gamle dias og fremkalling av filmer, men her er det jo ikke det. Det er fotoalbum og muligens noen dokumenter.

Brukeravatar
51614
Innlegg: 2448
Registrert: 12 aug 2010 00:20:04
Sted: FJERDINGBY

Re: Noen som tilbyr digitalisering av foto/dokumenter i Berg

Legg inn av 51614 » 31 aug 2016 23:59:29

Prøv her
Nfoto AS
Måseskjæret 3
5035 Bergen

http://www.nfoto.no/skanning/

eller Japan Foto hvis de finnes i Bergen.
Mvh
Leif B.

60674
Innlegg: 727
Registrert: 06 sep 2012 16:01:01
Sted: KRISTIANSAND S

Re: Noen som tilbyr digitalisering av foto/dokumenter i Berg

Legg inn av 60674 » 05 sep 2016 15:48:17

NFoto ser ut til å ta album-sider også?
Men hva med album med faste sider, som ikke kan taes ut?

Jeg har nesten sluttet å scanne fotografier/album, fordi det tar så lang tid.
Jeg avfotograferer heller, og da kan jeg ta både film/slides/negativer, papirbilder, albumsider, hele album, innrammede bilder.
Meget fleksibelt opplegg, og hadde det ikek vært for det så hadde jeg aldri fått digitalisert alle lysbildene mine f.eks. Det ville tatt flere måneder med full dags jobb for å scanne dem.
Jeg bruker pt et enkelt system-kamera, Olympus M10, med normalobjektiv. Jeg har endel bilder tatt med halvformat-kamera (28x24mm) og da må jeg sette inn en liten mellomring for å komme nærme nok.
Bruker et LED video-lys fra Metz + en hvit plast-plate oppå, litt strikker etc for å lage styreskinne for lysbilder/løs film. Festes med klemfeste fra en liten kryss-laser, Quigo. Et lite vater gjør at det er helt i plan. Kamera festes over, og det har innebygd vater. Manuelle innstillinger, manuell fokus, og en "snorutløser", og så er det bare å knipse i vei på lysbildene/filmene. 3 sek pr bilde er overkommelig :-)
Samme utstyret for papir/album. Da bruker jeg en krakk eller noe annet flatt til å legge bildene bildene på, kamera festes med klemme i bordkant (eller stativ) og LEDpanel-lyset klemmes også fast i bordkanten. Skulle hatt et lys på hver side, men det går fint med et hvitt papir, papp el. isopor som reflektor på den andre siden.

Anbefales for de som aldri kommer i gang med scanning fordi det tar så voldsomt lang tid... ;-)

http://fotojorgen.no/blits-og-videolys/ ... ht-led-480
http://www.clasohlson.com/no/Bosch-Quig ... ss/40-8662
http://www.rammount.com/ for massevis av festesystemer. En del av dette er tilgjengelig hos Clas Ohlson. Kostbart, men veldig bra :-)

Svar

Gå tilbake til «Data og multimedia»