Bind 3/side 311/322 - Einset

Svar
dn21758
Innlegg: 694
Registrert: 10. juni 2008 kl. 8.28
Sted: SMØLA

Bind 3/side 311/322 - Einset

Legg inn av dn21758 » 1. februar 2015 kl. 11.49

Et skifte datert den 2. nov. 1669 gir svar på hvem konene til Størker Ingvaldsen Einset og halvbroren Ole Størkersen Einset var gift med:

Permanent sidelenke: http://arkivverket.no/URN:sk_read/24635/58/

Permanent bildelenke: http://www.arkivverket.no/URN:NBN:no-a1 ... 610256.jpg

Skiftet er etter Peder Iversen Sedzvig (Ersvik?) og kona Anne Torsdatter. Her går det fram at de etterlater seg datteren Ingeborg Pedersdatter.

MEN: Det står også flere barn som er stebarn til Peder, og altså bør være barn av Anne Toresdatter:

1. Ingbrigt Storvik.
2. Jon Berge.
3. Halvor Olsen, tjenende i Aspa.
4. Anders Olsen Sedzvig (Ersvik?)
5. Mali Olsdatter, gift med Størker Einset.
6. Mildri Olsdatter, gift med Ole Einset.

I bygdeboka for Tustna, bind 1, s. 16 under Ersvik har bygdebokforfatteren plassert denne familien her, og sønnen Anders Olsen er her også bruker etter stefaren Peder. Om Peder står det at "det er mogeleg at han var son til Iver Audensen i Aspa".

Et annet skifte KAN kanskje være etter den Halvor Olsen som tjente i Aspa, der det blir nevnt hans gjenlevende søsken som arvinger:

Permanent sidelenke: http://arkivverket.no/URN:sk_read/24637/307/

Permanent bildelenke: http://www.arkivverket.no/URN:NBN:no-a1 ... 620523.jpg

Halvor Olsen Vasselen var det skifte etter den 26. april 1688. Enka, Beret Rolfsdatter og hans gjenlevende søsken, Jon Olsen, Anders Olsen og Mildri Olsdatter var arvinger.

Ved oppslag i bind 2, s. 572 under Vasselen står det at Halvor Olsen var gift med enken etter Esten Størkersen Einset, og blant de som skulle ha penger i boet var også Størker Einset.

Ulempen her er at Halvors søsken ikke har gårdnavn som kan slå fast at dette er den rette Halvor Olsen. Og så burde hans avdøde søskens barn ha stått i skiftet som arvinger.

Mvh.

Kjell

dn21758
Innlegg: 694
Registrert: 10. juni 2008 kl. 8.28
Sted: SMØLA

Re: Bind 3/ side 311/322 - Einset

Legg inn av dn21758 » 1. februar 2015 kl. 12.13

Kan ta med at broren Ingebrigt Olsen Storvik var død da det var skifte etter Halvor Olsen Vasselen:

Permanent sidelenke: http://arkivverket.no/URN:sk_read/24637/250/

Permanent bildelenke: http://www.arkivverket.no/URN:NBN:no-a1 ... 620466.jpg

Dette er jo også et interessant skifte, datert den 1. april 1687. Enken var Sissel Pedersdatter, og de hadde barna;

Ole Ingebrigtsen 3 1/2 år gammel, samt døtrene Herborg, Mali, Marit, Marit d.y., Anne og Berit.

Med sin første kone, Herborg Eriksdatter (det kommer fram at hun har broren Halstein Eriksen), hadde Ingebrigt døtrene Ales, som var gift med en Ole Toresen, og Anne.

På barnas vegne møtte farbroren Jon Olsen Bergem og på enkens vegne, broren Tore Pedersen.

Svar

Gå tilbake til «Tingvoll: Gards- og ættesoga for Straumsnes»