Et interessant skriv vedrørende navn

Moderatorer: MOD_Kildereg, MOD_Generellt

Svar
gj12185
Innlegg: 1087
Registrert: 10 jan 2011 15:05:43
Sted: OSLO

Et interessant skriv vedrørende navn

Legg inn av gj12185 » 11 jul 2016 04:28:51

Jeg kom over et skriv som ble laget etter et seminar i regi av Norsk lokalhistorisk institutt i november 2001, hvor det bl.a. tas opp bruk av 'normaliserte' navn i bygdebøker, og mange andre interessante ting.

Heftet kan leses på nett, men det er også fritt å laste en kopi ned til egen maskin.

Tittel: Å kallast med sitt rette namn
Person-og stadnavn i lokalhistoria
Redigert av Knut Sprauten

http://urn.nb.no/URN:NBN:no-nb_digibok_2013092608008
Med vennlig hilsen, Olaf Larsen.

Tore Kristiansen
Innlegg: 3975
Registrert: 18 nov 2004 09:47:39
Sted: KRISTIANSUND N

Re: Et interessant skriv vedrørende navn

Legg inn av Tore Kristiansen » 11 jul 2016 10:14:37

Interessant!
Jeg har bare fått tid til å lese artikkelen til Terje Gudbrandson, og jeg er helt enig med ham. Hadde jeg bare lest denne artikkelen mye tidligere, hadde det spart meg for mange timer med arbeid. Jeg har endret oppfatning av hvordan personnavn og farsnavn skal skrives i min egen base, opptil flere ganger. F.eks. slik han skriver på side 20 om fornavnet Povel. Jeg har brukt litt tid på dette navnet med dets utallige varianter på 1600- og 1700-tallet, og har nå falt ned på Pål som navn på personene i min slektsforskerbase. Hadde jeg lest denne artikkelen tidligere, hadde det spart meg for mye tid.

Jeg er enig i alt Terje Gudbrandson skriver, med unntak av det som står midt på side 25: Når det gjelder folk flest, har jeg valgt å sette skillet for normering/ikke normering ved personer født henholdsvis før og etter 1830.
Mitt skille kommer seinere på 1800-tallet.

Jeg får forhåpentligvis tid til å lese de andre artiklene seinere i sommer. Og det jeg er spesielt interessert i er om det er diskusjoner om Ryghs gardsnavntolkinger.

Takk for at du fant denne boka, Olaf, og jeg har bokmerket den i nettleseren min :)
:) Tore

dn34033
Innlegg: 38
Registrert: 16 sep 2015 14:37:54
Sted: GRUA

Re: Et interessant skriv vedrørende navn

Legg inn av dn34033 » 24 aug 2016 10:32:30

Jeg veit ikke hva Sprauten har skrevet om disse navna som er brukt mye i Middelalder genealogien.
Det gjelder navna: Ogmund (som bl.a er brukt i Hestbøætta) og Ragndid ( som forekommer i Sørum-ætta og Tannbergætta ). G-en har vel i disse tilfella vært en stum lyd som den fremdeles kan være, og det er vel like ens med d-en. Dette vil vel føre til at Ogmund bør normaliseres til Ommund eller Åmund og Rangdid til Randi eller Ragnfrid. Noen har formalisert Ragndid til Ragnhild, men det blir vel feil.

mvh POA

gj12185
Innlegg: 1087
Registrert: 10 jan 2011 15:05:43
Sted: OSLO

Re: Et interessant skriv vedrørende navn

Legg inn av gj12185 » 24 aug 2016 19:35:33

Hei Per Otto. Jeg er ikke lingvist, men er interressert i emnet, så jeg forsøker et spørsmål: I mange språk i f.eks. østeuropeiske land, brukes det ofte en bokstav som såkalt muljeringstegn, som tjener som 'mykgjørere' av en bokstav eller bokstavkombinasjon, ofte i form av en j-lyd. Jeg antar at det finnes andre tegn som kanskje gjør det motsatte. Vet du om 'ekstra' bokstaver i gamle norske ord eller navn har blitt brukt på tilsvarende måte?
Jeg kan legge til at jeg personlig tar sterk avstand fra 'normalisering', utenom en mulighet for å indeksere ett søk for å finne igjen et navn i en database.
Med vennlig hilsen, Olaf Larsen.

Svar

Gå tilbake til «Generelt»