Spørsmål om oppføringer i kirkebøker

Moderatorer: MOD_Kildereg, MOD_Generellt

Svar
Brukeravatar
dn28504
Innlegg: 693
Registrert: 18 jun 2012 11:29:29
Sted: OSLO

Spørsmål om oppføringer i kirkebøker

Legg inn av dn28504 » 18 jan 2013 23:58:16

Hei!

Jeg ser ved flere begravelser at de skrev f.eks. "à 70 aar". Det betyr etter det jeg skjønner at det er en omtrentlig "antagelse" for alderen?

En annen ting jeg lurer på er ved f.eks. begravelse og vigsel, hvis det opplyses om at en person var fra Christiania eller Grønland eller lignende, hva er den informasjonen basert på? Kun at man hadde bopæl der? Spurte presten bekjente av den avdøde hvor han kom fra?
Vennlig hilsen
Kristine R. Lazreg

Else Berit Rustad
Innlegg: 17824
Registrert: 03 nov 2006 09:10:00

Re: Spørsmål om oppføringer i kirkebøker

Legg inn av Else Berit Rustad » 19 jan 2013 10:00:10

Til det siste spørsmålet ditt:

Det var jo slik tidligere at man måtte ha (eller skaffe) attest fra presten på hjemstedet dersom man flyttet til et annet sted. Denne attesten skulle leveres til presten på det nye stedet.
Ofte kan vel da opplysninger som "fra Christiania" basere seg på slike attester, som presten hadde oppbevart i sitt arkiv.
Det kan selvfølgelig også hende at de pårørende ble spurt, og dersom de visste noe, ville de vel fortalt det.

Hvis du har anledning til det, kunne det nok være interessant å oppsøke et statsarkiv og se på de forskjellige prestearkivene der. Mange prestearkiv inneholder slike attester. Det kan bli artig lesning :D

Mvh
Else B.

Brukeravatar
dn28504
Innlegg: 693
Registrert: 18 jun 2012 11:29:29
Sted: OSLO

Re: Spørsmål om oppføringer i kirkebøker

Legg inn av dn28504 » 19 jan 2013 11:47:55

Takk, Else. Det høres jo kjempe interessant ut!
Vennlig hilsen
Kristine R. Lazreg

Svar

Gå tilbake til «Generelt»