Spania

Moderator: MOD_Emigranter

Svar
Arnstein Bugge
Innlegg: 30
Registrert: 24. januar 2022 kl. 12.04

Spania

Legg inn av Arnstein Bugge » 22. mai 2023 kl. 14.26

Min datter har giftet seg i Spania, og dermed har jeg fått endel nye navn til treet mitt. Men når jeg søker på Family search eller ancestry så finner jeg ingen av dem! De varierer i tid fra ca 1880 til 2020 (siste dødsfall). Har stort sett bare navn, og noen få årstall. Skulle gjerne funnet mer, samt bekreftet informasjon. Er Spania et vanskelig land å få ut info fra, eller angriper jeg det feil? Kjenner til dobbeltnavnene deres, og at det første er det "viktige" etternavnet. De er stort sett født/død i Cordoba.

Grethe Boberg
Innlegg: 23
Registrert: 20. februar 2021 kl. 14.05

Re: Spania

Legg inn av Grethe Boberg » 24. mai 2023 kl. 13.16

85608 skrev: 22. mai 2023 kl. 14.26 Min datter har giftet seg i Spania, og dermed har jeg fått endel nye navn til treet mitt. Men når jeg søker på Family search eller ancestry så finner jeg ingen av dem! De varierer i tid fra ca 1880 til 2020 (siste dødsfall). Har stort sett bare navn, og noen få årstall. Skulle gjerne funnet mer, samt bekreftet informasjon. Er Spania et vanskelig land å få ut info fra, eller angriper jeg det feil? Kjenner til dobbeltnavnene deres, og at det første er det "viktige" etternavnet. De er stort sett født/død i Cordoba.

 
Hei! Jeg kan ikke ett ord spansk, men fikk hjelp til å søke i to linker - kanskje kan du også få informasjon via disse:
https://www.paginasamarillas.es/
https://www.forofamilia.org/
Lykke til :-)

Brukeravatar
Vidar Sigurd Øverlie
Innlegg: 1360
Registrert: 19. oktober 2004 kl. 17.54
Sted: LARVIK

Re: Spania

Legg inn av Vidar Sigurd Øverlie » 24. mai 2023 kl. 13.44

Hei,

Kanskje du finner noe som kan brukes på FamilySearch Wiki for Spania:

https://www.familysearch.org/en/wiki/Spain_Genealogy

Vennlig hilsen
Vidar
 

Arnstein Bugge
Innlegg: 30
Registrert: 24. januar 2022 kl. 12.04

Re: Spania

Legg inn av Arnstein Bugge » 24. mai 2023 kl. 18.31

Takk for innspill. Det skal jeg prøve! 😃

Sverre Ingmar Kolstø
Innlegg: 2
Registrert: 28. januar 2017 kl. 20.04
Sted: SKIEN

Re: Spania

Legg inn av Sverre Ingmar Kolstø » 16. mars 2024 kl. 20.04

Hei. Har du kommet noe videre? Jeg er halvt spansk og har vært i Spania og forsket.

Arnstein Bugge
Innlegg: 30
Registrert: 24. januar 2022 kl. 12.04

Re: Spania

Legg inn av Arnstein Bugge » 20. april 2024 kl. 9.09

Hei Sverre.
Nei, jeg har ikke kommet videre. Det er vanskelig å finne fram, og jeg får ikke treff på noen av navnene der jeg prøver.
Jeg så ditt svar først nå....

Sverre Ingmar Kolstø
Innlegg: 2
Registrert: 28. januar 2017 kl. 20.04
Sted: SKIEN

Re: Spania

Legg inn av Sverre Ingmar Kolstø » 21. april 2024 kl. 1.11

Jeg var i Spania og forsket i 1992, så mye kan ha forandret seg siden da, men den gang så var kirkebøkene, for de kirkene som fremdeles var i drift, i kirkene. "Min kirke", var den eneste (av opprinnelig 4) som fremdeles var i drift i landsbyen, og hadde alle bøkene fra de andre 3 kirkene også. Den eldste boken startet i 1248. Kirken var fra 1220.
Jeg hadde med en spansk tante på reisen og hun snakket oss inn over alt. Når presten fikk høre at hun var født i landsbyen og hadde kjørt fra Norge med sin nevø på 25 år - som ville bruke sommerferien til å bla i støvete kirkebøker - da slapp vi inn selv hvor det var stengt for vanlige folk. Etter noen dager så fikk jeg nøkkel og fikk være alene i kirken om presten hadde ærend å gjøre.
Siden spanjolene har skrevet latinske bokstaver hele tiden så var det som å lese bestemors skjønnskrift. Bøkene var ganske standarisert gjennom alle årene så det var lett å finne de innføringene jeg letet etter. Bøkene var mye lettere å lese og lete i, enn norske kirkebøker. For kirker som ikke var i drift lenger, så var kirkebøkene flyttet til det nærmeste bispesetet. En av mine grener kom fra en annen landsby hvor kirkene var stengt, så jeg måtte en tur til bispesetet. Der hadde de stor lesesal og munkene var veldig behjelpelige til å finne frem de bøkene jeg trengte. Møtte på presten som hadde vært den siste presten i den kirken jeg letet etter, og han hadde skrevet slektshistorie for alle som var født i den landsbyen. Han hadde laget en bok på 800 siden av sine notater og trykket den opp i 3 eksemplarer. Lesesalen hadde en, han hadde en - og jeg fikk den siste :)

Men om du ikke vil bruke sommeren i en kald kirkekjeller i Spania :D så har https://no.geneanet.org/ en del fra nedover i Europa. Mye mer en de store amerikanske sidene.
Her er det en del linker: https://www.familysearch.org/en/wiki/Spain_Genealogy
Denne er laget for amerikanere, men har en del tips: https://familytreemagazine.com/heritage ... ancestors/

Lykke til med videre forskning :)


 
 
 
 
 
Sist redigert av Sverre Ingmar Kolstø den 22. april 2024 kl. 22.42, redigert 1 gang totalt.

Arnstein Bugge
Innlegg: 30
Registrert: 24. januar 2022 kl. 12.04

Re: Spania

Legg inn av Arnstein Bugge » 22. april 2024 kl. 21.04

Hei, og takk for utfyllende svar.
Nei, jeg har nok ikke tenkt å oppsøke de forskjellige landsbyer. De fleste kjenner jeg heller ikke til.
Men jeg skal prøve videre med de sidene du nevner, så får vi se.
Igjen takk!

Svar

Gå tilbake til «Andre land - ukjent»