Hei.
Da prøver jeg igjen å komme til bunns i denne Ole Iversen, hvem han er og hvor han kommer ifra. Han er jo som sagt far til et uekte født Elen Maria Olsdatter f. 1809 nr.6 her
https://media.digitalarkivet.no/view/7438/69 Her blir barnefar oppgitt til å være Ole Iversen, vagtmester ved det Eidsbergske kompani, har senere forstått at vagtmester er det samme som underofficer. Man ser jo også at det er et par leuitnanter som faddere.
F: Fru Provstinde Glukstad, Jfru Berthe Mammen, Herr Lieut. Ramm, Herr Lieut. Grunner, Siach Hadridsleff. Moderen Anne Kistine Magnusd: føde Barn paa østre Wiig, og udlagde til Barnefader Vagtmester Ole Iversen ved det Isbergske Compagnie fød 21de Jan: D: Sk: 25de do.
Jeg har kommet frem til at denne (eller en av disse ) kan være rett person.
https://media.digitalarkivet.no/view/51396/8 her som underofficer (vagtmester)
https://media.digitalarkivet.no/view/51396/9 er usikker om det er samme person, fikk hjelp av Else B til å tyde : Første lenken:
Navn: Ole Iversen
Fødested: Norge
Født år: 1783
Tjent år: 4 1/2
Gift og barn: Ney!
Bruker gård eller plass: Logerer
Hestenes kulør, alder og høyde: Svedfux(?) med Stierne, 6 aar, 56 1/4 Tomme. Hesten Casseret formedelst Spadt, som udøctig d. 31te Maii 1811
Hvilket år innsatt: 1808
Andre lenke:
Corporal Ole Iversen. - Af og Tilgangs Liste 27de Julii 1807, avanceret til Vagtmester udi No. 1 Istæden. Dito Datum fra det nordre Smaalehnske Liv Compagnie hidsadt.
Om dette gjelder samme person, har jeg ikke mulighet til å bekrefte eller avkrefte.
Jeg tror kanskje det kan være samme person hvis man tyder det slik at : avanceret til Vagtmester udi No. 1 viser til No. 1 i første lenke ?
Men hvordan kan jeg finne ut mer om denne (disse) personen ?
Ser i et innlegg jeg fikk fra Rita Asbjørnsen tidligere her i denne saken, at hun hadde lagt ut noen ruller, så vidt jeg husker var det noe av det samme men ikke like, selvsagt skrev jeg ikke ned detaljene der, men bare beholdt linken, og de kan nå ikke åpnes. Ser der at en av rullene var fra 1806, vet ikke hvordan jeg kan finne de igjen.
Blir veldig glad hvis noen kan hjelpe meg litt videre i denne saken.
Mvh.
Svein Flatmo