Christian Pedersen født omkring 1803

Moderator: MOD_Akershus

Svar
dn21920
Innlegg: 1060
Registrert: 29. oktober 2007 kl. 1.02
Sted: OSLO
Kontakt:

Christian Pedersen født omkring 1803

Legg inn av dn21920 » 3. januar 2009 kl. 3.01

Det eneste jeg har om han er tiden etter han gifter seg, side 262 nr 10 her:
http://www.arkivverket.no/URN:kb_read?i ... _side=-267

Noen som har noe mer på ham?
Med hilsen
Henning Andersen

http://www.anetavle.net//slekt/index.php

dn21920
Innlegg: 1060
Registrert: 29. oktober 2007 kl. 1.02
Sted: OSLO
Kontakt:

Re: Christian Pedersen født omkring 1803

Legg inn av dn21920 » 15. desember 2009 kl. 2.51

Jeg har funnet en Christian Pe(de)rsen døpt nr.66

Men, ifølge vielsen til Christian - i første innlegg, skulle faren hete Peder Rasmussen, men jeg ikke klart å finne noen Peder Rasmussen i Høland som blir far til en sønn; Christian.

Morens navn i dåpen til denne Christian Pedersen står som; Berte Gulbrandsen - samme patronym som mannens. Kan dette være feil?

i 1801-tellinga er det en Peder Gulbrandsen og Berte Engebrethsdatter å finne her, på plassen Aaser under Lunder Kan det være disse som døper Christian i lenken over?

Aaser under Lunder og Aasen under Østreng, er dette langt fra hverandre?

Viser ellers til denne tråden, som også omhandler mulig samme familie: her
Med hilsen
Henning Andersen

http://www.anetavle.net//slekt/index.php

dn21920
Innlegg: 1060
Registrert: 29. oktober 2007 kl. 1.02
Sted: OSLO
Kontakt:

Re: Christian Pedersen født omkring 1803

Legg inn av dn21920 » 15. desember 2009 kl. 10.42

Personene i 1801-tellinga; Peder Gulbrandsen og Berte Engebretsdatter gifter seg vel her?
Trolovelse og cop nr.2 30.11.1797.

-men her heter dem Per Gulbrandsen(Aasen) og Berte Embretsdatter (Hafsteen)
Med hilsen
Henning Andersen

http://www.anetavle.net//slekt/index.php

16607
Innlegg: 105
Registrert: 12. desember 2004 kl. 22.30
Sted: OSLO

Re: Christian Pedersen født omkring 1803

Legg inn av 16607 » 15. desember 2009 kl. 12.59

Hei!

Du har tidligere fått lite hjelp for avklaring av din mulige tilknytning til Høland. Som gammel hølending så blir jeg derfor "provosert" til å om mulig hjelpe deg litt. Jeg har ingen direkte svar på spørsmåla dine, men kanskje litt supplerende info og innspill som kan bidra til vodere arbeide.

Per Gulbrandsen Aasen som gifter seg i 1797 med Berte Embretsdatter Hafsten kan med en viss grad av sannsynlighet være sønn til Gulbrand Evensen og Kierstie Bergersdtr. på Aaser under Hafsteen Søndre i 1801.

I følge bostedsoversikten for Gårds- og slektshistorie for Høland og Setskog (bind 1) så finnes det 2 Åsen, ett bruk under Kaldaker (i Setskog og som først er nevnt i 1886 i følge boka og forøvrig langt vekk fra "ditt" område i Vestrengfjerdingen) og ett under Lunder (må vel antas at det gjelder det samme bruket som er registrert under Lunder i 1801). Det er i alt nevnt 5 bruk med navnet Åser, men de fleste ligger langt fra Vestrengfjerdingen, men ett ligger under Hafsten Søndre (som sikkert er det samme som jeg nevner foran). Dette gir problemer med å tolke noen av kildene med hensyn til hvilket Aasen og Aaser som omtales, og dessverre har jeg ikke mer kunnskap til å hjelpe deg med nærmere avklaring av dette.

Du spørr om Aasen under Østreng, antagelig på bakgrunn av Christians dåp. Jeg foreslår at det der står Westreng, slik det også står tydelig på en av fadderne. Det finnes en Østreng-gård, men den ligger et stykke fra det aktuelle området og det er ikke registrert noe bruk som heter Aaser eller Aasen der.

Geografisk sett så er det slik at Hafsten (Søndre og Nordre), Lunder og Vestreng nærmest er nabogårder i Vestrengfjerdingen med Lunder i midten. Det kan jo derfor tenkes at Aasen/Aaser-bruk også har bytta tilhørighet gjennom tidene, men dessverre blir det mange år til bygdeboka kommer for dette området for bedre avklaring. Men kanskje det finnes noen andre som har mer innsikt i dette? Jeg kjenner til flere utmerkede slektsforskere med tilknytning til området.

Lykke til videre. Håper jeg ikke bare skapte mer forvirring!

mvh Bjørn

Finn Sollien
Innlegg: 766
Registrert: 11. februar 2006 kl. 20.23
Sted: SANDEFJORD

Re: Christian Pedersen født omkring 1803

Legg inn av Finn Sollien » 15. desember 2009 kl. 13.36

Det ble døpt en Christian Persen 21/7 1802 med foreldre Per Gulbrandsen og Berte Gulbrandsd. Christian Pedersen døpt 12/10 1806 med foreldre Peder Christiansen og Christense Brynildsd. Ingen Peder Rasmussen som far til noen Christian etter 1800. (Mormoner CDn) Mvh. Finn Sollien.

Astrid Ryen
Innlegg: 3770
Registrert: 2. desember 2004 kl. 19.04
Sted: TRONDHEIM

Re: Christian Pedersen født omkring 1803

Legg inn av Astrid Ryen » 15. desember 2009 kl. 13.55

Ved å gå gjennom konfirmasjonslistene for Høland 1814-20 fant jeg bare en Christian Pedersen Saxegaard konfirmert 1820. Hans foreldre nevnes ikke , bare husbonden. Han var døpt 18/10-1806 og er den samme som Finn Sollien nevner. Foreldre: Peder Christiansen Houer under Søndre Hemnes og Christence Brynnildsdatter.

dn21920
Innlegg: 1060
Registrert: 29. oktober 2007 kl. 1.02
Sted: OSLO
Kontakt:

Re: Christian Pedersen født omkring 1803

Legg inn av dn21920 » 15. desember 2009 kl. 14.04

Tusen takk alle tre - det er så glimrende å få andre friske hoder til å betrakte dette, enn bare å ha ens eget surrete... :D

Jeg sjekket også konfirmasjonslistene for Høland og det er IKKE rart om den Christian som er døpt i 1802 ikke står der... for er det rette mannen jeg søker så er han konfirmert i Ås - da boende på Kjærnesbogen. Berte flytter dit, det kan man se av utflytningslisten i Høland (1815). Men der står ikke Christian. (Fra Ås har jeg nesten full kontroll). :)
Med hilsen
Henning Andersen

http://www.anetavle.net//slekt/index.php

Roar Lunder
Innlegg: 47
Registrert: 5. desember 2004 kl. 19.55
Sted: LØKEN

Re: Christian Pedersen født omkring 1803

Legg inn av Roar Lunder » 15. desember 2009 kl. 22.05

Jeg kan bidra med litt geografisk lokalkunnskap.

Plassen Aaser under Hafsten lå på det som nå kalles Aaserjordet øst for Hafsten mot Løken. Plassen Aasen (Aaser?) under Lunder er ukjent for meg, men ut fra FT1801 må det dreie seg om 2 forskjellige plasser. Jeg har sett andre plasser som skifter tilknytning gjennom tidene mellom Lunder og Vestreng. Hvis plassen Aasen har hatt tilknytning til Vestreng, er den sannsynligvis å finne i Vestrengåsen. Her lå flere plasser rundt 1800, deriblant Aaser under Hafsten.

Aasen og Aaser kan altså ha vært plasser som har ligget like i nærheten av hverandre. Ikke så lett å holde orden, men jeg anbefaler sporet som Bjørn har angitt.

Med hilsen

Roar Lunder

dn21920
Innlegg: 1060
Registrert: 29. oktober 2007 kl. 1.02
Sted: OSLO
Kontakt:

Re: Christian Pedersen født omkring 1803

Legg inn av dn21920 » 16. desember 2009 kl. 21.58

Tusen takk igjen.

Så jeg behøver egentlig ikke være langt fra "sannheten" ved å trekke de slutningene jeg har skissert? -Med den forskjell at det står Westreng og ikke Østreng.

Bjørn skriver: "Per Gulbrandsen Aasen som gifter seg i 1797 med Berte Embretsdatter Hafsten kan med en viss grad av sannsynlighet være sønn til Gulbrand Evensen og Kierstie Bergersdtr. på Aaser under Hafsteen Søndre i 1801. "

Dette er vel litt vanskelig?

Her er jo alderen til Peder ca. 50 år:

1801-tellinga

...eller tenker jeg litt feil? :oops:
Med hilsen
Henning Andersen

http://www.anetavle.net//slekt/index.php

16607
Innlegg: 105
Registrert: 12. desember 2004 kl. 22.30
Sted: OSLO

Re: Christian Pedersen født omkring 1803

Legg inn av 16607 » 17. desember 2009 kl. 0.34

Beklager, jeg var for rask og ivrig med det innspillet! Du har helt rett med hensyn til alder.

Har bladd litt i kirkebøkene. Fant en konfirmasjon i 1820, ref nr 36: http://www.arkivverket.no/URN:kb_read?i ... _side=-175
Denne Christian Persen er født 3 år etter det som oppgis da han gifter seg, men kan jo være aktuell. Dessverre står det ingenting om foreldre bare at han er "tiener hos Procurator Hoff".

Du har vel ettergått hele Høland i FT1801 og funnet denne Per Rasmussen som kan være aktuell som Christians far: http://www.digitalarkivet.no/cgi-win/we ... k=970#ovre
Det er nok han som gifter seg 1811 nr 23:
http://www.arkivverket.no/URN:kb_read?i ... _side=-217

mvh Bjørn

dn21920
Innlegg: 1060
Registrert: 29. oktober 2007 kl. 1.02
Sted: OSLO
Kontakt:

Re: Christian Pedersen født omkring 1803

Legg inn av dn21920 » 17. desember 2009 kl. 14.46

Man behøver ikke beklage når intensjonen er å hjelpe vel... :)

Det jeg med en forholdsvis stor sikkerhet kan si er:

En Chrisitian døpes ca.1802 og moren heter Berte Engebretsdatter. Både Christian og Berte flytter til Ås, moren i 1815 som enke, og Christian er å finne konfirmert i Ås kirke. Da har moren Berte giftet seg for andre gang og alle bor på Kjærnesbogen i Ås.

Det som skaper usikkerhet er at når Christian gifter seg står en "Peder Rasmussen" som far. Det er fra denne innføringen jeg har at Christian Pedersen kommer fra Høland.

Usikkerheten brer om seg hvis jeg har funnet riktig Berte og hennes giftermål i Høland, hennes første: Her står hun oppført som Berte Embretsdatter.

Family Search-søk og min leting etter Peder Rasmussen sønn Christian, med mor Berte, har til nå vært resultatløs.
Med hilsen
Henning Andersen

http://www.anetavle.net//slekt/index.php

Svar

Gå tilbake til «Aurskog-Høland»