Legacy 8

Moderator: MOD_Slektsprogrammer

Svar
Brukeravatar
6933
Innlegg: 232
Registrert: 15 des 2004 08:28:46
Sted: SVINGVOLL
Kontakt:

Legacy 8

Legg inn av 6933 » 27 nov 2013 12:07:02

I går ble Legacy 8 lansert.
Hva er nytt? - Se her http://www.legacyfamilytree.com/whatsnew8.asp
Kan bestilles via den norske siden http://www.legacynorsk.com/

Eric Swane
Innlegg: 67
Registrert: 03 des 2004 11:27:51
Sted: HEIMDAL
Kontakt:

Re: Legacy 8

Legg inn av Eric Swane » 05 des 2013 10:48:11

Hei,

Som gammel Legacy-bruker nølte jeg ikke med å hive meg på versjon 8.
Jeg hadde ikke ventet den mengden bugs av et så veletablert program, inklusive regelrette crasj. Versjon 2 var ustabil, men fra versjon 3 av har det gått rimelig bra, spesielt med 7.

Mitt råd er åvente litt med å installere versjon 8, det er ikke så mye nyfunksjonalitet som forsvarer så mye trøbbel og heft. Oppdateringer kommer i e sett, tegn på at de får tilbakemeldinger, og noen av feilene jeg har erfart har allerede blitt rettet (de fleste ikke).

Når det er sagt, alle de grunnleggende funksjonene virker, for det er spesielt alle valgene / preferansene / opsjone for brukergrensesnittet osv som skaper problemer, og så er det mange "knapper" som synes ikke å være koplet til noen aksjon ennå eller til feil aksjon...

Hører gjerne om andres erfaringer!
mvh eric

Eric Swane
Innlegg: 67
Registrert: 03 des 2004 11:27:51
Sted: HEIMDAL
Kontakt:

Re: Legacy 8

Legg inn av Eric Swane » 13 des 2013 12:12:45

Jeg synes det er underlig at det er så stille på denne tråden. Forhåpentligvis har folk latt være å oppgradere til versjon 8.

Eller er det bare meg som opplever en rekke problemer med nye Legacy? Jeg har valgt å overse alle småtingene som ikke virker og crashene som ikke ser ut til å påvirke dataene og slik sett ha is i magen inntil feilene er rettet. Men nå har jeg opplevd at de kildehenvisningene jeg lager ikke blir lagret og forsvinner fullstendig. Bortkastet arbeid kan en ike leve med, så fra dette øyeblikket tar slektsgranskeren juleferie til langt ut i januar, så får jeg vurdere situasjonen.

Er det virkelig ingen som vil dele sine erfaringer? Alt OK hos dere? de som har bidratt med norsk oversettelse må da ha erfart noe?

God jul, eric

Brukeravatar
dn04977
Innlegg: 1753
Registrert: 14 nov 2004 18:33:25
Sted: SØVIK
Kontakt:

Re: Legacy 8

Legg inn av dn04977 » 13 des 2013 12:41:19

Fungerer OK her, er i bruk på både W7 og W8. Dei som eg kjenner og som bruker den nye versjonen er heller ikkje plaga med feil og mangler i nokon særlig grad.

Det er enkelte som rapporterer om feil på Legacy sidene:

http://www.legacynorsk.com/

Men med tanke på antall brukere så er tallet forsvinnande lite vil eg tru.

Mvh
Ingmar 8)
mvh Ingmar Seth

Slektsblogg: http://ingmarsblogg.blogspot.com/

Slektsdatabase: http://ingmarseth.net/

Brukeravatar
6933
Innlegg: 232
Registrert: 15 des 2004 08:28:46
Sted: SVINGVOLL
Kontakt:

Re: Legacy 8

Legg inn av 6933 » 13 des 2013 14:40:10

Ved installasjon av nyeste versjon (8.0.0.361 pr. 11.12.2013) la jeg merke til at alle kildehenvisninger i database ble oppdatert. Dette tyder på at det har vært noen problemer som forhåpentligvis er fikset.

Eric Swane
Innlegg: 67
Registrert: 03 des 2004 11:27:51
Sted: HEIMDAL
Kontakt:

Re: Legacy 8

Legg inn av Eric Swane » 14 des 2013 12:30:45

OK, jeg er beroliget, og til de som er i tvil: - jeg trekker min advarsel. Legacy 8 er en god fortsettelse av versjon 7, sistnevnte avinstallerer jeg nå.

Den første uka hadde jeg en frangangsmåte som alltid førte til crash, det får jeg ikke til lenger. Den ene dagen med de mystiske og mislykkede lagringer av kildehenvisninger tilhører fortida. Jeg ser at flere småting er synlig rettet opp, og regner med at noen fler jeg har sett ordner seg.

En ting som irriterte meg skyldtes blingsing. Som svaksynt var jeg ganske frustrert over oppelgget for å tilpasse skjermbildene. Det mener jeg avgjort kan gjøres bedre. Det hadde hjulpet mye om preferansene jeg hadde funnet fram i versjon 7 ble overført, slik som mange andre preferanser. Tok litt prøving og feiling å finne ut av det og komme inn i en positiv sirkel. Fontvalg gjøres et sted (der en tilsynelatende kan velge størrelse), størrelse i de loakle "Zoom .." menyene (der manuelle settiunger ikke funker slik jeg forventer) og skrivefarger et tredje sted ...

Det med tilpasning til svksynte har jeg diskutert med Milenia tidligere. Tatt i betraktning at generalogi er en interesse for mange eldre, kunne de ha gjort mer for å hjelpe svaksynte, det har jeg masse å si om, men det hører ikke med i denne tråden.

Jeg kom litt skjevt ut med den nye versjonen, så for dårlig og tråkka rett ut i de bugs som fantes. Men en siste ting, har dere fått installert Geodatabasen?

eric

gj20922
Innlegg: 1
Registrert: 11 jan 2014 19:36:18
Sted: Hafslundsøy

Re: Legacy 8

Legg inn av gj20922 » 11 jan 2014 19:58:34

Jeg er helt i startfasen på dette med slektsforskning, og tenkte å prøve ut Legacy 8. Da den skal installere, så står det innimellom at den hopper over noen filer, for så å legge inn, før den brått hopper over noen filer igjen. Når jeg da skal trykke på fullfør, så vil ikke programmet åpne seg, siden ikke alle filene er lagret på dataen.
Hva kan jeg gjøre annerledes for å få prøvd ut dette programmet?

60674
Innlegg: 727
Registrert: 06 sep 2012 16:01:01
Sted: KRISTIANSAND S

Re: Legacy 8

Legg inn av 60674 » 12 jan 2014 11:13:48

Hadde ingen slike problemer.
Men jeg ville avsluttet alle andre programmer, og så prøvd på nytt.
Du må vel være logget inn som administrator også, vil jeg tro?

Ellers er det jo også et norsk brukerforum på http://www.legacynorsk.com/

Brukeravatar
6933
Innlegg: 232
Registrert: 15 des 2004 08:28:46
Sted: SVINGVOLL
Kontakt:

Re: Legacy 8

Legg inn av 6933 » 12 jan 2014 12:29:30

Du får "hopper over filer" dersom det er en oppdatering av Legacy8 du installerer, dvs. at du har installert programmet tidligere og ikke trenger alle filer i oppdateringen.
Du kan forsøke å avinstallere og deretter installere Legacy8 på nytt og se om det hjelper.

Svar

Gå tilbake til «Diskuter slektsprogrammer»